Sylwia Arlak

Unia Europejska chce wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej

Sylwia Arlak

Parlament Europejski poparł pomysł utworzenia straży granicznej i przybrzeżnej UE do ochrony granic krajów strefy Schengen. Nowa służba graniczna ma zastopować falę nielegalnej imigracji.

Strefa Schengen nie przetrwa bez Europejskiej Straży Granicznej i Wybrzeża – mówił Guy Verhofstadt podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim. – Przerzucanie uchodźców pomiędzy kolejnymi europejskimi krajami musi się w końcu skończyć – dodał lider grupy Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

Liderzy największych frakcji w Parlamencie Europejskim byli wyjątkowo zgodni. Tuż przed Radą Europejską gros z nich opowiedziało się za kontrowersyjnym pomysłem utworzenia wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej UE do ochrony granic. Przywódcy mają nadzieję, że dzięki temu zastopują falę nielegalnej imigracji do Europy.

Podczas debaty w Strasburgu lider grupy Liberałów i Demokratów na rzecz Europy Guy Verhofstadt ostrzegł, że strefa Schengen bez Europejskiej Straży Granicznej i Wybrzeża jest zagrożona. Jak dodał, państwa, które są przeciwko niej, powinny być wykluczone ze strefy Schengen.

Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker przekonywał, że poszczególne kraje Wspólnoty zachowają suwerenność w sprawie własnych granic. – Europejska Straż Graniczna i Wybrzeża została stworzona po to, aby naprawić słabości naszego systemu Schengen. Realizujemy to, co powinno być zrobione od samego początku. Państwa członkowskie zachowają swoje kompetencje i suwerenność na granicach – podkreślał.

Jak dodał luksemburski minister Nicolas Schmitt, jedną z najważniejszych kwestii jest aktywna współpraca pomiędzy odpowiednimi służbami przy wymianie informacji. Szef socjalistów Gianni Pittella podkreślał, że cieszy się z powstania nowej agencji. Podkreślił jednak, że konieczny jest również obowiązkowy podział uchodźców, jak również przegląd systemu dublińskiego.

Przypomnijmy, że za powołaniem wspólnej unijnej straży granicznej od lat opowiadają się Francja i Niemcy. Przeciw jest m.in. Polska. Pomysł ten jest mocno kontrowersyjny, gdyż kraje członkowskie UE nie będą mogły decydować samodzielnie o jego wykonaniu.

Nowa, wyposażona w odpowiedni sprzęt straż graniczna ma zastąpić obecną agencję Frontex. Nowa służba graniczna ma uzyskać prawo bezpośredniego deportowania nielegalnych imigrantów. Obejmować swym działaniem ma wszystkie kraje strefy Schengen, także te niebędące członkami Unii.

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.