NZ

Ukraińcy chcą usunąć przedwojenne rzeźby lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich

W 2015 r. lwy powróciły na swoje miejsce na Cmentarz Orląt Lwowskich. Wkrótce zostały obite paździerzowymi płytami Fot. Fot. Katarzyna Gajda - Bator W 2015 r. lwy powróciły na swoje miejsce na Cmentarz Orląt Lwowskich. Wkrótce zostały obite paździerzowymi płytami
NZ

Lwowska Rada Obwodowa zażądała usunięcia przedwojennych rzeźb lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Jak zaznaczono w podjętej w tej sprawie uchwale, rzeźby to symbol polskiej okupacji Lwowa, a ustawienie ich na cmentarzu nazwano nielegalnym.

Dwie kamienne rzeźby lwów stanowią integralną część Pomnika Chwały.

- Jesteśmy zaniepokojeni działaniami, które mogą być szkodliwe dla współpracy między naszymi narodami. Szczególnie nielegalną instalacją na Cmentarzu Łyczakowskim rzeźb lwów - twierdzą w podjętej uchwale lwowscy radni obwodowi (odpowiednik naszego sejmiku wojewódzkiego). Według nich rzeźby to symbol polskiej okupacji Lwowa, a obecnie narzędzie możliwych prowokacji. Radni twierdzą także, że w 2015 r. lwy zostały ustawione w tym miejscu nielegalnie.

- Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych - twierdzą lwowscy radni.

Na takie oświadczenie zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów z Cmentarza Orląt. Jak w wypowiedzi dla mediów stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach, jakie dla stosunków polsko - ukraińskich miałoby usunięcie lwów.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Temat rzeźb był wielokrotnie poruszany na różnych szczeblach, także państwowym i samorządowym. Na Facebooku powstała strona „Domagamy się powrotu kamiennych lwów na Cmentarz Orląt Lwowskich”.  Dzięki niej sporo polskich samorządów, z różnych regionów Polski, przesłało do władz Lwowa petycje, w których domagały się powrotu historycznych rzeźb."

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
NZ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.