Uczniom bogatych wakacji, nauczycielom - końca dnia świra

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Arkadiusz Krystek

Uczniom bogatych wakacji, nauczycielom - końca dnia świra

Arkadiusz Krystek

Wakacje. Dziś uczniowie kończą rok szkolny. Rok szczególny, bo pierwszy w zreformowanej szkole. Rok, w którym pojawiły się siódme klasy nowej szkoły podstawowej i nie było naboru do gimnazjum.

Ale to dopiero przygrywka do ostatecznego sprawdzianu reformatorów. Nadciąga rok przełomowy dla wprowadzonych zmian w systemie edukacji – podwójny. Za rok o miejsca w liceach, technikach i szkołach zawodowych będą się jednocześnie starać uczniowie kończący nową podstawówkę i ostatni rocznik odchodzącego w niebyt gimnazjum.

Na zamartwianie przyjdzie czas. Teraz uczniowie mogą się cieszyć początkiem bardzo długich, bo 73-dniowych wakacji. Niech tylko pamiętają, żeby nie pójść do szkoły 1 września. Tradycyjny dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego przypada w sobotę, więc uczniowie będą mieli dodatkowe dwa dni wolnego. Rok szkolny 2018/2019 rozpocznie się w poniedziałek 3 września.

Dziś uczniowie odbierają świadectwa i nagrody. Ale nie każdy zakończył naukę z takim przytupem jak premier Mateusz Morawiecki, który trafił pod każdą oświatową strzechę. Uśmiecha się z ulotki i zapewnia otaczającą go gromadkę dzieci, że wypłaci każdemu uczniowi po 300 zł.

Uczniom bogatych wakacji, nauczycielom - końca dnia świra

To zły start „Dobrego startu” – obwieściła opozycja. Zarzuciła premierowi, że prowadzi w szkołach agitację polityczną. – Nie można w ten sposób promować żadnych programów rządowych ustalając siebie jako głównego bohatera ulotki, którą się rozdaje w milionach – podkreśliła Magdalena Kochan (PO).

Minister edukacji Anna Zalewska (PiS) takimi słowami przypominała w 2017 roku o szkolnych zakazach dla polityków: „W ustawie o systemie oświaty jest jednoznacznie zapisane, że na terenie szkoły nie można prowadzić działalności, ani agitacji politycznej”. Ale premier zapewnia, że nic złego się nie stało, bo nie zatwierdza treści ulotek. Ale chyba wie w jakim celu zrobiono mu zdjęcie w gromadce dzieci? Chyba, że go w nią wmontowano. Z prawa to premier chyba jednak oblał.

A z finansów? Ocenę będzie można wystawić już na początku nowego roku szkolnego. Pieniądze z ulotki ma dostać 4,6 mln dzieci z 3,4 mln rodzin. Wnioski będzie można składać od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia w formie papierowej podczas wizyty w urzędzie miasta (gminy) lub za pośrednictwem poczty.

– Rodziny, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu, mogą liczyć na wypłaty do 30 września – zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wnioski o 300+ można składać do 30 listopada. Program „Dobry start” ma kosztować 1,4 mld zł.

Dzięki premierowi łatwo przychodzi mi życzyć uczniom bogatych wakacji. A nauczycielom? Podwyżki ich pensji i obietnice kolejnych można skomentować słowami bohatera „Dnia świra”, nauczyciela Adama Miauczyńskiego: – Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki, i oto mi płacą, jak by ktoś dał mi w mordę. (...) Dlaczego władza każdej maści ma mnie za nic?

Arkadiusz Krystek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.