Uchwała o połączeniu szpitali unieważniona. Będzie odwołanie

Czytaj dalej
Fot. Fot. sebastian wołosz
Anna Folkman
Marek Rudnicki

Uchwała o połączeniu szpitali unieważniona. Będzie odwołanie

Anna Folkman
Marek Rudnicki

Tak podał sąd, ale wyrok jest nieprawomocny. - Skonsolidowany Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony z lokalizacją przy ul. Arkońskiej oraz w Zdunowie pracuje bez zmian – zapewnia rzeczniczka placówki Natalia Andruczyk.

W marcu 2017 roku zobowiązania wymagalne szpitala w Zdunowie wynosiły 14,5 mln zł

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie unieważnił uchwałę sejmiku województwa w sprawie połączenia szpitala w Zdunowie i szpitala przy ulicy Arkońskiej. Uznał więc złożoną przez związki zawodowe skargę (Forum Związków Zawodowych), które domagały się uwzględnienia ich opinii w postępowaniu administracyjnym.

W swoim piśmie do sądu związki poinformowały, że zarząd województwa ich opinii nie uwzględnił w tym postępowaniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Szef klubu radnych PiS, jednocześnie wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha, zapowiedział, że nie wyklucza złożenia wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku w tej sprawie.

– Niezależnie od tego, że ten wyrok teoretycznie może podlegać zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, to sprawę trzeba po prostu zbadać – uważa radny Mucha.

O odwołaniu się od decyzji mówi urząd marszałkowski.

– Wyrok nie jest prawomocny. Z chwilą otrzymania jego uzasadnienia odwołamy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiada Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy marszałka. – Obecnie szpital pracuje bez zmian, plan pracy związanej z procesem konsolidacji także pozostaje bez zmian.

Co, jeśli wyrok się uprawomocni? – zapytaliśmy.

– W tym momencie nie chcemy domniemywać, co by było, gdyby. To niepotrzebne wprowadzanie niepokoju wśród pracowników i pacjentów – kończy Wiatr.

Przypomnijmy. Uchwała o połączeniu szpitali została podjęta na sesji sejmiku 15 listopada ubiegłego roku. Za jej przyjęciem głosowali będący w większości radni koalicji PO – PSL, a przeciwko byli opozycyjni z PiS i SLD oraz przede wszystkim związki zawodowe obu szpitali.

Mimo to od 4 marca tego roku szpitale w Zdunowie i przy ul. Arkońskiej formalnie stały się jedną placówką. Do konsolidacji placówek doprowadziło zadłużenie szpitala w Zdunowie.

Dla pacjentów nic się właściwie nie zmieniło. Wszystkie oddziały i poradnie zostały na swoich miejscach. Jedyna zmiana mogła być zauważalna np. przy wypisie, kiedy chory był przyjęty do Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie, a został wypisany z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Lekarze dostali nowe pieczątki, recepty czy skierowania. Powstał też program dobrowolnych odejść pracowników.

Anna Folkman
Marek Rudnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.