Leszek Kalinowski

Tu ubywa lat, a chcieć oznacza móc! [WIDEO]

Zielonogórzanie w Warszawie zaprezentowali teatr, taniec, muzykę, literaturę. Ze stolicy wrócili z wieloma nagrodami Fot. Bolesław Polarczyk Zielonogórzanie w Warszawie zaprezentowali teatr, taniec, muzykę, literaturę. Ze stolicy wrócili z wieloma nagrodami
Leszek Kalinowski

Stroje, fryzury, napisy na krawatach przypominały czasy PRL-u , były nawet kartki na żywność.

Studenci ZUTW spotkali się na podsumowanie minionego roku akademickiego w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze Drzonkowie. Zakończenie kolejnego roku studiów połączone zostało z obchodami 25-lecia istnienia tej wyjątkowej uczelni. Impreza odbyła się w stylu peerelowskim. Nie brakowało więc czerwonych krawatów, napisów propagandowych, kartek na żywność czy charakterystycznych dla tamtych czasów odświętnych strojów i fryzur. Wszystko po to, by móc powrócić wspomnieniami do tamtych czasów i uśmiechnąć się od ucha do ucha. Bo cóż jest ważniejszego niż dobre samopoczucie?

- Za PRL-u było i strasznie, i śmiesznie. Dziś zostało tylko śmiesznie, tym bardziej można sobie przypomnieć piosenki minionej epoki. Będzie je można również zaśpiewać wspólnie z artystami - zachęcała do zabawy prezes ZUTW Zofia Banaszak.

Co żacy zapamiętają z minionego roku? Na pewno wielki sukces, odniesiony na X jubileuszowych Juwenaliach Trzeciego Wieku. Grand Prix w tańcu zdobył Teatr Tańca „Con Pasionne”. 11-osobowym zespołem kieruje choreograf i tancerz Paweł Matyasik. Taniec pt. „Siostry” zachwycił nie tylko jury. Wielką popularność zyskała też grupa „Ekspolozja”. Zdobyła pierwsze miejsce w kategorii taniec. Grupę prowadzi Grażyna Wyczałkowska, choreografię przygotowuje Aneta Ostrówka. Natomiast wyróżnienie otrzymała grupa „Radość tańczenia”, której opiekunem artystycznym jest Aleksandra Matusiak.

Doceniono też literatów. Witold Stankiewicz zdobył II miejsce, a Lidia Engel - III w poezji, natomiast Teresa Gładysz otrzymała wyróżnienie w kategorii proza.

Aleksandra Matusiak w kategorii muzyka zdobyła III miejsce, wykonując utwory, których autorką tekstu i muzyki jest Halina Bohuta-Stąpel. Dobrze wypadł też Leszek Maciaś (grał też na gitarze i harmonijce ustnej). Postawił na piosenki Czesława Niemena i Miry Kubasińskiej.

Humor licznie zgromadzonej publiczności poprawiła grupa wokalno-artystyczna „Akolada”, wykonując program „Chcę wyjechać na wieś”. Opiekunem zespołu jest Aleksandra Matusiak. Teatr „Monte Verde”, przygotowany przez Bożenę Rudkiewicz i Mirosławę Branicką - Polarczyk pokazał spektakl pt. „Prysły zmysły”. Natomiast Teatr Poezji - „Monidło, czyli Romea i Julii tragedia prawdziwa”. Autorką sztuki, reżyserem i scenografem była Halina Bohuta - Stąpel.

Na zjeździe UTW z całej Polski spotkało się ponad 3 tysiące żaków z UTW. Zielonej Góry nie dało się nie zauważyć. Organizatorzy podkreślają, że nasza grupa jest bardzo twórcza i radosna. I tym optymizmem zaraża innych uczestników Juwenaliów. I choć z Zielonej Góry do Warszawy jest daleko, organizatorzy nie wyobrażają sobie, by miało jej zabraknąć. Juwenalia to także okazja do promocji miasta.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.