Leszek Kalinowski

Tu ubywa lat, a chcieć oznacza móc! [WIDEO]

Zielonogórzanie w Warszawie zaprezentowali teatr, taniec, muzykę, literaturę. Ze stolicy wrócili z wieloma nagrodami Fot. Bolesław Polarczyk Zielonogórzanie w Warszawie zaprezentowali teatr, taniec, muzykę, literaturę. Ze stolicy wrócili z wieloma nagrodami
Leszek Kalinowski

Stroje, fryzury, napisy na krawatach przypominały czasy PRL-u , były nawet kartki na żywność.

Studenci ZUTW spotkali się na podsumowanie minionego roku akademickiego w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze Drzonkowie. Zakończenie kolejnego roku studiów połączone zostało z obchodami 25-lecia istnienia tej wyjątkowej uczelni. Impreza odbyła się w stylu peerelowskim. Nie brakowało więc czerwonych krawatów, napisów propagandowych, kartek na żywność czy charakterystycznych dla tamtych czasów odświętnych strojów i fryzur. Wszystko po to, by móc powrócić wspomnieniami do tamtych czasów i uśmiechnąć się od ucha do ucha. Bo cóż jest ważniejszego niż dobre samopoczucie?

- Za PRL-u było i strasznie, i śmiesznie. Dziś zostało tylko śmiesznie, tym bardziej można sobie przypomnieć piosenki minionej epoki. Będzie je można również zaśpiewać wspólnie z artystami - zachęcała do zabawy prezes ZUTW Zofia Banaszak.

Co żacy zapamiętają z minionego roku? Na pewno wielki sukces, odniesiony na X jubileuszowych Juwenaliach Trzeciego Wieku. Grand Prix w tańcu zdobył Teatr Tańca „Con Pasionne”. 11-osobowym zespołem kieruje choreograf i tancerz Paweł Matyasik. Taniec pt. „Siostry” zachwycił nie tylko jury. Wielką popularność zyskała też grupa „Ekspolozja”. Zdobyła pierwsze miejsce w kategorii taniec. Grupę prowadzi Grażyna Wyczałkowska, choreografię przygotowuje Aneta Ostrówka. Natomiast wyróżnienie otrzymała grupa „Radość tańczenia”, której opiekunem artystycznym jest Aleksandra Matusiak.

Doceniono też literatów. Witold Stankiewicz zdobył II miejsce, a Lidia Engel - III w poezji, natomiast Teresa Gładysz otrzymała wyróżnienie w kategorii proza.

Aleksandra Matusiak w kategorii muzyka zdobyła III miejsce, wykonując utwory, których autorką tekstu i muzyki jest Halina Bohuta-Stąpel. Dobrze wypadł też Leszek Maciaś (grał też na gitarze i harmonijce ustnej). Postawił na piosenki Czesława Niemena i Miry Kubasińskiej.

Humor licznie zgromadzonej publiczności poprawiła grupa wokalno-artystyczna „Akolada”, wykonując program „Chcę wyjechać na wieś”. Opiekunem zespołu jest Aleksandra Matusiak. Teatr „Monte Verde”, przygotowany przez Bożenę Rudkiewicz i Mirosławę Branicką - Polarczyk pokazał spektakl pt. „Prysły zmysły”. Natomiast Teatr Poezji - „Monidło, czyli Romea i Julii tragedia prawdziwa”. Autorką sztuki, reżyserem i scenografem była Halina Bohuta - Stąpel.

Na zjeździe UTW z całej Polski spotkało się ponad 3 tysiące żaków z UTW. Zielonej Góry nie dało się nie zauważyć. Organizatorzy podkreślają, że nasza grupa jest bardzo twórcza i radosna. I tym optymizmem zaraża innych uczestników Juwenaliów. I choć z Zielonej Góry do Warszawy jest daleko, organizatorzy nie wyobrażają sobie, by miało jej zabraknąć. Juwenalia to także okazja do promocji miasta.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.