Trzeba znów złożyć wniosek 500 plus. Co zmienia się w programie po 1 sierpnia?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Edyta Hanszke

Trzeba znów złożyć wniosek 500 plus. Co zmienia się w programie po 1 sierpnia?

Edyta Hanszke

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na świadczenia wychowawcze z rządowego programu „Rodzina 500+”. Prezydent RP właśnie podpisał ustawę o zmianach. Żeby móc skorzystać z tych pieniędzy przez kolejny rok (od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r.), trzeba złożyć nowy wniosek.

- To ważne, bo niektórzy sądzą, że raz przyznane świadczenie będzie wypłacane automatycznie do 18. roku życia dziecka - podkreśla Danuta Ceglarek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Sposobów złożenia wniosku jest kilka: osobiście, listem lub drogą elektroniczną za pośrednictwem ministerialnego portalu „Empatia”, poprzez systemy bankowe, PUE ZUS i Profil Zaufany. Ośrodki pomocy szczególnie zachęcają do przesyłania wniosków online.

Ukłonem w stronę rodzin korzystających także z innych form rządowej pomocy finansowej, ale też samorządów, które rozpatrują wnioski i wydają decyzje, jest wprowadzenie takie samego terminu składania wszystkich wniosków, czyli od 1 sierpnia. Z tym, że świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą wypłacane od października do września, a świadczenia rodzinne od 1 listopada do 31 października.

Główne zasady programu „Rodzina 500+” w tym roku pozostają bez zmian. Dalej są to pieniądze nieopodatkowane, wypłacane do 18. roku życia dziecka. Nie zmienia się też kryterium dochodowe, obowiązujące jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Zmiany wprowadzone w w programie - jak informuje ministerstwo - dotyczą likwidacji nielicznych, ale niepożądanych zjawisk: dopasowywania przez rodziców dochodu do kryterium dochodowego, żeby móc otrzymać pieniądze na pierwsze dziecko, deklarowania, niezgodnie z prawdą, że jest się samotnie wychowującym rodzicem oraz korzystania z pomocy przez osoby niezamieszkujące w Polsce.

Kto złoży wniosek w listopadzie, pozbawia się pieniędzy za październik

Dyrektor MOPS w Kędzierzynie-Koźlu Danuta Ceglarek zauważa, że wnioski o świadczenia na kolejny rok są bardziej rozbudowane od dotychczasowych.

- Dlatego uczulam osoby, które będą je wypełniały, żeby robiły to szczególnie uważnie i nie zwlekały z tym do ostatniego września - podkreśla.

Na koniec czerwca rodzin korzystających z 500+ w tym mieście było 3076, a w nich 4350 dzieci.

Im później złożymy wniosek, tym później dostaniemy pieniądze i będzie ich mniej

Od 1 stycznia 2018 r. wojewodowie przejmą od marszałków analizowanie wniosków rodzin, gdzie któryś z rodziców pracuje za granicą.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej informuje, że złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ we wrześniu spowoduje, że decyzja i wypłata świadczenia nastąpi do 30 listopada.

Jeśli wniosek zostanie złożony w październiku, pieniądze będą do końca grudnia, za październik, listopad i grudzień. Kto jednak złoży wniosek w listopadzie, pozbawi się pieniędzy za październik, a otrzyma je do końca stycznia następnego roku. Analogicznie z wnioskami składanymi w kolejnych miesiącach.

Wnioski - jak dotychczas - Polacy będą mogli składać w gminach, ośrodkach pomocy społecznej lub innych jednostkach samorządowych zajmujących się tymi zadaniami, np. w Opolu to Miejskie Centrum Świadczeń.

Banki, które umożliwiają składanie wniosku o 500+ przez swoje serwisy to: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Euro Bank, Getin Noble Bank, Bank Handlowy w Warszawie, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Bank Millennium, Nest Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Pocztowy, PKO Bank Polski, PLUS BANK, Raiffeisen Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, SGB-Bank, Bank Zachodni WBK.

To, co jeszcze ma się zmienić w sprawie „500+” to instytucja ustalająca, czy świadczenie należy się na dzieci, których choćby jeden rodzic przebywa lub pracuje za granicą. Dotychczas zajmowały się tym - na zlecenie rządu - jednostki podległe marszałkowi, w naszym województwie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Z danych ROPS wynika, że na koniec maja br. wpłynęło 6409 spraw dotyczących „500+”, a załatwionych zostało 4480, co oznacza, że jeszcze wiele rodzin nie dostało decyzji na okres, który trwa od kwietnia 2016 do końca września 2017.

Przedstawiciele ROPS tłumaczą, że głównym powodem jest brak odpowiedniej puli pieniędzy na sfinansowanie tego zadania oraz konieczność oczekiwania na informacje z innych państw. ROPS szacuje, że pieniędzy przekazanych na obsługę programu przez wojewodę wystarczy do początku września . Tymczasem wojewodowie przejmą te obowiązki od 1 stycznia 2018 r.

Według danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego do końca czerwca br. z programu „Rodzina 500+” trafiło do Opolan ponad 249 mln zł na niemal 83,5 tys. dzieci.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.