Agata Maksymiuk

Trump w skórze Pokemona. Nowy projekt szczecińskiej artystki

Trump w skórze Pokemona. Nowy projekt szczecińskiej artystki
Agata Maksymiuk

Trump w skórze Pokemona, kolejna odsłona projektu szczecińskiej artystki.

Druga część artystycznej prowokacji Moniki Szpener z Pokemonem w roli głównej lub raczej z Donaldem Trumpem w roli Pokemona, trafiła już do sieci. Projekt trafił m.in. na popularny portal www.boredpanda.com.

Po raz pierwszy z projektem artystki zetknęliśmy się na ulicach Berlina. Dzieło inspirowane jest popularną aplikacją Pokemon GO. Gra w zawrotnym tempie zyskała miliony zwolenników na całym świecie, skutecznie modelując ich codzienne zachowania i sposób korzystania z przestrzeni miejskiej. Gracze przemierzają ją bezwolnie w poszukiwaniu wirtualnych stworków.

Druga część wyraźnie nawiązuje do obecnej sytuacji politycznej w USA. Praca trafiła na portal Bored Panda pod nazwą „Pokemon Project #Part II a fairy tale about how a rat tried to train cats” (Pokemon Project #część II - bajka o tym jak szczur próbował wytresować koty). Rzeźba przedstawia Donalda Trumpa w roli Pokemona Raticate o kształcie gryzonia. Postaci towarzyszy pięć kotów. Kandydat na prezydenta mocno ściska w jednej dłoni telefon, a drugą wydaje rozkazy czworonogom. Odbiorca ma okazję zauważyć niecodzienne i intrygujące odwrócenie ról, stanowiące metaforę dzisiejszych zmian w społeczeństwie.

Jak czytamy na Facebooku artystki, wydawałoby się, że wirtualna rzeczywistość aplikacji i polityka to odległe światy, jednak dostrzegalne są w nich te same mechanizmy. Projekt People GO jest humorystycznym odwróceniem ról, komentującym aktualne zmiany kulturowe.

Zobacz także: Angela Merkel jako Pokemon. Artystyczna prowokacja szczecińskiej artystki [zdjęcia]

Agata Maksymiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.