Mariusz Parkitny

Trasa Zamkowa do przebudowy. Wjazd do Szczecina będzie utrudniony

Przez większość czasu modernizacja będzie prowadzona pod i z boku Trasy Zamkowej. Nowy asfalt pojawi się dopiero na końcu prac. Nie wiadomo, kiedy będzie Fot. Andrzej Szkocki Przez większość czasu modernizacja będzie prowadzona pod i z boku Trasy Zamkowej. Nowy asfalt pojawi się dopiero na końcu prac. Nie wiadomo, kiedy będzie remont nitki wyjazdowej z centrum
Mariusz Parkitny

Radni podczas ekspresowej sesji zabezpieczyli pieniądze na remont

Prawie przez rok wjazd do centrum Szczecina Trasą Zamkową będzie utrudniony. Przyszła pora na poważną modernizację tej 30-letniej arterii.

- Jeszcze przez rok, dwa lata dałoby się nią jeździć, ale jest w złym stanie. Oczywiście nie ma zagrożenia, ale przyszła pora, żeby ją porządnie naprawić - mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji.

Prace mają ruszyć w październiku i obejmą odcinek od wjazdu na lewobrzeże w kierunku pl. Żołnierza i zjazdu do ulicy Jana z Kolna.

Ekspresowa sesja

Wczoraj radni Szczecina zabezpieczyli dodatkowe pieniądze, aby od października prace mogły ruszyć. Sprawa była pilna, bo postępowanie przetargowe jest w toku.

Dlatego prezydent zwołał sesję. Mimo wakacji stawiło się dwudziestu z 31 radnych. W porządku obrad były tylko dwa punkty. W ciągu kilku minut radni zgodzili się „przesunąć” brakujące 13,5 mln zł na remont Trasy Zamkowej z inwestycji, które są dopiero w planach na dalsze lata (remont dróg oraz centrum przesiadkowe na Dworcu Górnym).

Cztery firmy

Do przetargu, który ogłosił zarząd dróg, stanęły cztery firmy, które mają doświadczenie w naprawianiu konstrukcji mostowych. Trzy z nich proponują podobne kwoty za wykonanie prac. Władze miasta miały zabezpieczone w budżecie kilkanaście milionów mniej. Stąd konieczność przesunięcia pieniędzy z innych, przyszłych inwestycji.

- To wcale nie oznacza, że inwestycje, z których przesuwamy pieniądze na Trasę Zamkową, nie zostaną zrealizowane. One są zaplanowane w terminie późniejszym i dlatego bez żadnego uszczerbku mogliśmy dokonać takiego zabiegu - zapewnia Michał Przepiera.

Będą utrudnienia

Zwycięzca przetargu będzie miał 48 tygodni na wykonanie prac.

- Umowa jest tak skonstruowana, że czas biegnie od rozstrzygnięcia przetargu, a nie dopiero od wejścia na budowę. Chcemy, aby we wrześniu 2018 roku kierowcy jeździli już po zmodernizowanej trasie - dodaje Michał Przepiera. I przyznaje, że kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami, choć przejazd cały czas będzie.

- Dwa pasy ruchu zawsze będą czynne - zapowiada.

Prace obejmą nie tylko nową nawierzchnię asfaltową, ale przede wszystkim warstwę konstrukcyjną, w tym usuwanie korozji i naprawę metalowych elementów nośnych.

Trochę historii

Decyzja o budowie Trasy Zamkowej zapadła w latach 70. XX w. Łącznie ma ponad 2,3 km. Nazwę wybrano w konkursie. Obecnie jej patronem jest Piotr Zaremba, pierwszy prezydent powojennego Szczecina. Budowa zaczęła się 4 lutego 1978 r. Nitkę wjazdową do centrum zakończono w 1987 r., wyjazdową (jest w lepszym stanie) dziewięć lat później.

Mariusz Parkitny

Dziennikarz Głosu Szczecińskiego od prawie dwóch dekad. Także ww.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl, Nasze Miasto Szczecin, Trendy. Z wykształcenia prawnik. Zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce.
Znajdziecie mnie też na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.