Małgorzata Klimczak

Trafostacja musi stać się centrum sztuki w Szczecinie

Trafostacja musi stać się centrum sztuki w Szczecinie
Małgorzata Klimczak

Trafostacja Sztuki miała być nowoczesnym centrum sztuki w Szczecinie. Niestety, pierwsze trzy lata jej działalności to okres zastoju.

TRAFO to najmłodsze centrum sztuki współczesnej w Polsce. Oficjalnie został oddany do użytku i otwarty 1 sierpnia 2013 roku.

Budynek instytucji, zlokalizowanej w Szczecinie - polskiej stolicy polsko-niemieckiego regionu pogranicznego Pomerania został wzniesiony w 1912 roku i pierwotnie pełnił funkcję transformatorowni. W 2013 roku, po gruntownej renowacji, został ponownie otwarty jako miejsce umożliwiające prezentację dzieł sztuki o charakterze interdyscyplinarnym, intermedialnym oraz ‘site-specific’, poruszających zagadnienia transformacji i tożsamości.

Budynek, w którym mieści się Trafostacja Sztuki został zbudowany w 1912 roku. Architekt Valentin zaprojektował modernistyczny gmach nawiązujący swą ceglaną formą do najstarszego w mieście kościoła pod wezwaniem Św. Jana. Do końca II wojny światowej mieściła się tu podstacja prądu. Po wojnie był siedzibą inwalidzkiej spółdzielni produkującej zabawki. Budynek stał opuszczony i niszczał przez ponad 20 lat. W 1984 r. został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

Na ulicy Św. Ducha odbyła się pierwsza w historii Szczecina wystawa sztuki współczesnej - w budynku nieopodal TRAFO w 1835 r. odbyła się wystawa malarstwa współczesnego. To dlatego po wielu latach nieczynnym gmachem zainteresowały się środowiska twórcze w Szczecinie.

Agata Zbylut z Zachęty Sztuki Współczesnej została koordynatorką urzędu miasta ds. powstania Trafostacji Sztuki. Budowa zakończyła się z opóźnieniem, ponieważ podczas prac robotnicy odkryli zabytkowe elementy, które musiał ocenić konserwator zabytków.

Trafostacja Sztuki miała nawiązać do przeszłości i stać centrum Sztuki współczesnej, które będzie skupiać wszystkich artystów sztuki wizualnych z naszego miasta.

Urzędnicy postanowili skorzystać z nowych przepisów ustawy o działalności kulturalnej i zorganizować konkurs na firmę zarządzającą. Konkurs wygrała firma Baltic Contemporary. To spowowodwało spory konflikt w środowisku, ponieważ część artystów nie chciała współpracować z firmą, uznając ją za niewiarygodną i niezdolną do prowadzenia takiej instytucji.

Okazało się, że przez trzy lata Trafostacja Sztuki nie stała się centrum sztuki współczesnej, które by skupiało całe szczecińskie środowisko. Szczecinianie uważali, że w tym budynku za mało się dzieje. Podkreślali, że to wielka szkoda, bo jest atrakcyjny. Przez trzy lata odbyły się tutaj tylko trzy duże międzynarodowe wystawy, które były całkiem autorskie. Poza tym odbywały się tu głównie imprezy zewnętrzne.

W styczniu 2017 skończyła się umowa z Baltic Contemporary. Funkcje kierownicze sprawuje urzędniczka. W kwietniu swoje stanowisko obejmie nowy dyrektor.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.