Toruński samorząd będzie się starał o państwowe pieniądze na remont trzech szkolnych kuchni

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Toruński samorząd będzie się starał o państwowe pieniądze na remont trzech szkolnych kuchni

Justyna Wojciechowska-Narloch

40 mln zł w tym roku przeznaczy rząd na poprawę warunków związanych z żywieniem uczniów w szkołach. Do końca kwietnia gminy mogą starać się o dofinansowanie inwestycji.

Startuje właśnie długo zapowiadany rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”. Według jego założeń w latach 2019-2023 państwo wyda w sumie 200 mln zł na szkolne stołówki i jadalnie. Chodzi o to, by najpierw umożliwić dzieciom i młodzieży spożywanie posiłków w szkołach, a w kolejnych latach je dofinansowywać.

Toruń też wystąpi

I tu pojawia się szansa dla gmin, które mogą zyskać maksymalnie 80 tys. zł na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych (własnej kuchni i jadalni ) oraz doposażenie stołówek szkolnych, które obecnie nie funkcjonują. Stawką jest też 25 tys. zł na na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, czyli jadalni. Wymagany jest wkład własny samorządu na poziomie 20 proc. całej inwestycji. Organy prowadzące szkoły muszą złożyć odpowiednie wnioski do wojewody.

- Będziemy się ubiegać o środki w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. W pierwszej kolejności będziemy starać się o pieniądze na kuchnie, które zaplanowano w remontach przeprowadzanych przez Wydział Inwestycji i Remontów UMT. Dotyczy to szkół podstawowych nr 14, 18 i 32 – informuje nas Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Z przekazanych przez państwo pieniędzy finansować wolno roboty budowlane i adaptacyjne. Można także kupić profesjonalny sprzęt, m.in. chłodziarki, zamrażarki, piece konwekcyjne, piekarniki z termoobiegiem, taborety grzewcze, naświetlarki do jaj czy wielofunkcyjne roboty, rozdrabniarki oraz krajalnice. W rachubę wchodzą też zestawy garnków, noży, patelnie elektryczne oraz stoły, krzesła, zastawa stołowa, tace, kosze na odpady i termosy gastronomiczne.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.