To ma być CUD-owne centrum. W Świnoujściu powstało miejsce z myślą o współpracy z Niemcami

Czytaj dalej
Fot. Fot. joanna maraszek
Joanna Maraszek

To ma być CUD-owne centrum. W Świnoujściu powstało miejsce z myślą o współpracy z Niemcami

Joanna Maraszek

Centrum Usługowo-Doradcze będzie pomocne dla przedsiębiorców z małych i średnich firm, które chcą współpracować z niemieckimi inwestorami.

W czwartek o godzinie 11 nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Usługowo-Doradczego w Świnoujściu. Miejsce powstało z myślą o współpracy transgranicznej.

Centra usługowo-doradcze służyć mają pomocą i wsparciem przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom istniejącym na obszarze ich działania.

Projekt realizowany jest przy udziale środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a okres jego realizacji obejmuje lata 2017- 2020.

- Do głównych zadań centrów usługowo-doradczych należą: wsparcie małych i średnich przedsiębiorców w ich działaniach o charakterze transgranicznym, ale również innych podmiotów, jak: stowarzyszenia, związki, placówki edukacyjne - wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujscia. - To także bezpłatne usługi w zakresie doradztwa i wsparcia w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z niemieckimi partnerami, organizacja seminariów, warsztatów, giełd kooperacyjnych, wymiana doświadczeń, organizacja szkoleń dla przedsiębiorców, wyjazdów studyjnych wsparcie w poszukiwaniu partnerów. Głównie jednak pomoc sprowadza się do ułatwień w nawiązaniu kontaktów.

CUD w Świnoujściu utworzony został w ramach projektu „Transgraniczna sieć Centrum Usługowo-Doradczych Euro-regionu Pomerania wraz z Powiatem Märkisch Oderland”. W projekcie uczestniczy dziewięciu partnerów z Polski i Niemiec.

- Różnice w mentalności, brak wiedzy o kraju sąsiada utrudniają nie tylko współpracę instytucji lecz również kooperację pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Odmienne systemy prawne i brak umiejętności językowych spowalniają integrację rynków, transgraniczną mobilność MŚP i stanowią tym samym bariery wzrostu, w szczególności w porównaniu z sąsiadującymi ze sobą regionami jednolitego obszaru językowego i prawnego. I tu właśnie zaczyna się praca Sieci CUD.

Z usług centrum korzystać może każdy świnoujski przedsiębiorca.

Joanna Maraszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.