To ma być CUD-owne centrum. W Świnoujściu powstało miejsce z myślą o współpracy z Niemcami

Czytaj dalej
Fot. Fot. joanna maraszek
Joanna Maraszek

To ma być CUD-owne centrum. W Świnoujściu powstało miejsce z myślą o współpracy z Niemcami

Joanna Maraszek

Centrum Usługowo-Doradcze będzie pomocne dla przedsiębiorców z małych i średnich firm, które chcą współpracować z niemieckimi inwestorami.

W czwartek o godzinie 11 nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Usługowo-Doradczego w Świnoujściu. Miejsce powstało z myślą o współpracy transgranicznej.

Centra usługowo-doradcze służyć mają pomocą i wsparciem przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom istniejącym na obszarze ich działania.

Projekt realizowany jest przy udziale środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a okres jego realizacji obejmuje lata 2017- 2020.

- Do głównych zadań centrów usługowo-doradczych należą: wsparcie małych i średnich przedsiębiorców w ich działaniach o charakterze transgranicznym, ale również innych podmiotów, jak: stowarzyszenia, związki, placówki edukacyjne - wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujscia. - To także bezpłatne usługi w zakresie doradztwa i wsparcia w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z niemieckimi partnerami, organizacja seminariów, warsztatów, giełd kooperacyjnych, wymiana doświadczeń, organizacja szkoleń dla przedsiębiorców, wyjazdów studyjnych wsparcie w poszukiwaniu partnerów. Głównie jednak pomoc sprowadza się do ułatwień w nawiązaniu kontaktów.

CUD w Świnoujściu utworzony został w ramach projektu „Transgraniczna sieć Centrum Usługowo-Doradczych Euro-regionu Pomerania wraz z Powiatem Märkisch Oderland”. W projekcie uczestniczy dziewięciu partnerów z Polski i Niemiec.

- Różnice w mentalności, brak wiedzy o kraju sąsiada utrudniają nie tylko współpracę instytucji lecz również kooperację pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Odmienne systemy prawne i brak umiejętności językowych spowalniają integrację rynków, transgraniczną mobilność MŚP i stanowią tym samym bariery wzrostu, w szczególności w porównaniu z sąsiadującymi ze sobą regionami jednolitego obszaru językowego i prawnego. I tu właśnie zaczyna się praca Sieci CUD.

Z usług centrum korzystać może każdy świnoujski przedsiębiorca.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.