Małgorzata Klimczak

The Tall Ships Races 2017: To mnóstwo atrakcji!

Na bulwarach nad Odrą, które będą centralnym miejscem odbywających się regat, będzie wiele atrakcji. Aby można było przejść szybko przez Odrę na drugi Na bulwarach nad Odrą, które będą centralnym miejscem odbywających się regat, będzie wiele atrakcji. Aby można było przejść szybko przez Odrę na drugi brzeg zbudowano most pontonowy
Małgorzata Klimczak

Żaglowce i koncerty to główne atrakcje finałów The Tall Ships Races 2017. Ale regatom towarzyszy wiele innych ciekawych wydarzeń.

Niewątpliwie w sferze muzycznej gwiazdą będzie Andrea Bocelli. Realizator koncertu zdradził kilka szczegółów dotyczących kulis organizacji wydarzenia:

- Specjalnie dla gwiazdy musieliśmy sprowadzić specjalny ekspres do kawy i porcelanę. Andrea Bocelli, jak chyba każdy Włoch, przykłada do tego wagę. Prócz tego musimy dostarczyć także gimnastyczną piłkę i… rumianek - mówi Janusz Stefański, przedstawiciel firmy Prestige MJM.

Andrea Bocelli oraz artyści, występujący w koncercie The Voice of Poland oraz Kayah pokażą się na wielkiej scenie. Ma ona 50 m głębokości, 18 m wysokości i waży 160 ton, a ekrany ledowe zajmują 200 m kw. Przy budowie sceny pracuje 150 osób. A 144 osoby będą obecne na niej podczas koncertu Andrei Bocellego.

Regaty w smartfonach

Dla wszystkich zainteresowanych regatami powstała specjalna aplikacja Sail Szczecin. Jest bezpłatna i pełna informacji, które na pewno przydadzą się wszystkim odwiedzającym finał regat The Tall Ships Races 2017. To taki mini przewodnik, który umożliwia sprawdzenie m. in. miejsc cumowania żaglowców, program oraz wszystkie strefy i atrakcje przygotowane na terenie zlotu. Pokazuje dokładnie miejsce, w którym znajduje się użytkownik programu i ułatwia odnalezienie punktu, w którym odbywa się pożądana atrakcja. Dzięki temu poruszanie się po terenie imprezy będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Pocztówki, naklejki, origami

Z okazji szczecińskiego finału The Tall Ships Races wydana została seria oficjalnych regatowych pocztówek wraz z okolicznościowym stemplem. Widokówki zaprojektowały absolwentki szczecińskich wyższych uczelni plastycznych: Agata Jaz i Paulina Kaszuba. Darmowe kartki będzie można otrzymać na terenie imprezy w strefach Dziecięcej i Chilloutu oraz w punktach informacji.

Pomysł stworzenia Pocztówek z morza zrodził się w głowie młodej żeglarki, uzdolnionej artystki i zapalonej oficerki łącznikowej w jednej osobie. Ania Wierzbicka, bo o niej mowa, chce, by każdy załogant, który trafi do Szczecina na zlot żaglowców, wypłynął od nas z pamiątkową widokówką. Ideą akcji jest promocja Szczecina wśród zagranicznych żeglarzy (ale nie tylko) i propagowanie sztuki. Dlatego też awers kartek zdobią obrazy autorstwa Ani Wierzbickiej, które łączą nasze miasto z żeglarstwem w sposób nieoczywisty. Na jednej z pocztówek znajduje się żaglowiec płynący na morzu usłanym lodowymi górami, z których jedna łudząco przypomina Filharmonię w Szczecinie. Drugą zdobi obraz pokładu i morskich fal - kwintesencja regat. Rewers to miejsce na informacje o sponsorach akcji i logo finału regat TSR2017.

Natomiast kto zechce oznakować swój pojazd okolicznościową nalepką, dumnie podkreślającą szczeciński rodowód właściciela lub fakt udziału w imprezie, powinien kierować się do Strefy Dziecięcej. Część naklejek „Wspieramy regaty” dostępna jest także CIT na Alei Kwiatowej.

Z kolei stateczki origami stają się powoli kolejnym symbolem zbliżającego się zlotu żaglowców. Na pomysł ustanowienia szczecińskiego rekordu w składaniu stateczków wpadło Centrum Żeglarskie. Wielkie warsztaty origami rozpoczną się już dziś - 4 sierpnia w sferycznym namiocie Centrum Żeglarskiego zlokalizowanym w Strefie Dziecięcej na pl. Adama Mickiewicza. Za naukę papierowych trików odpowiadał będzie animator-żeglarz. By nie było zbyt monotonnie, w programie znajdą się także inne marynistyczne cuda z papieru.

Czas relaksu

Miłośników wiatru, wody i filmów nie może zabraknąć przed ekranem żeglarskiego kina w Parku Żeromskiego. W programie dokładnie 2400 minut filmowych projekcji repertuaru skierowanego właściwie do każdego odbiorcy.

Dobra muzyka, interesujące rozmowy czekają w Strefie Chillout. Strefa ta znajduje się na prawym brzegu Odry, nieopodal Bosmanatu. Codzienną dawkę muzyki serwować tu będą lokalni DJ-e a do zabaw zachęcać animatorzy. W selekcji DJ-skiej sety serwowane będą m.in. przez Bass Is Fundamental, Martha, Canalia.

Statki poezji

Wodowanie Statków Poezji to projekt Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, którego przesłaniem jest promocja polskiej poezji marynistycznej ze szczególnym uwzględnieniem twórców Pomorza Zachodniego.

Happening rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 11.30 przy Izbie Celnej (obok Mostu Długiego przy nabrzeżu Odry). Orszak literacki z kartonowymi statkami poezji uda się w kierunku STS Fryderyk Chopin, na którego pokładzie odbędzie się recytacja wierszy.

Uroczyste Wodowanie Statków Poezji z udziałem kpt. ż.w. Józefa Gawłowicza nastąpi przy porcie jachtowm na Wyspie Grodzkiej.

Zapraszamy na regaty. Wszystko zaczyna się właśnie dzisiaj już o godz. 8 rano, kiedy przypłyną żaglowce.

Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.