Ten karp z Zalewu Rybnickiego to prawdziwy potwór. Ważył 34,5 kilograma

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Jacek Bombor

Ten karp z Zalewu Rybnickiego to prawdziwy potwór. Ważył 34,5 kilograma

Jacek Bombor

Karp, wyłowiony przez Dawida Muchę, ważył 34,5 kilograma. To nowy rekord Polski! Zalew w Rybniku słynie z ryb gigantów. Były już tutaj ważące ok. 200 kg sumy, ale też... piranie

26-letni Dawid Mucha, na co dzień piekarz z Czernicy w gminie Gaszowice, w minioną środę na zawsze trafił do annałów wędkarskich: z Zalewu Rybnickiego wyciągnął największego w Polsce karpia - gigant ważył dokładnie 34,5 kilograma!

Wyobrażacie sobie takiego na wigilijnym stole?

- Nie było szans, by go w pojedynkę wyciągnąć. Kolega musiał pomagać. Przeżycie niesamowite, bo to było pierwsze branie tego dnia. A siedzieliśmy tam już od wtorku, noc w namiocie. Zimno, leje, śnieg, deszcz. O godzinie 5 nad ranem zarzuciliśmy wędki, kilkanaście minut później się zaczęło - opowiada nam 26-letni wędkarz. - Początkowo myślałem, że to leszcz. Łowiłem na kulkę proteinową. A tu taki potwór! - cieszy się mieszkaniec Czernicy.

Pan Dawid łowił na głównym zbiorniku elektrowni Rybnik, w terenie zalesionym, przy dębach. To miejsce wędkarze nazywają „Babą Jagą”.

Przyznaje, że od niedawna specjalizuje się w „łapaniu” karpia, to był piąty wypad z grupą znajomych. - Za drugim razem wyłowiłem 13-kilogramowego, więc uznałem, że warto się starać. No a teraz mam rekord Polski. Karp ważył 34,5 kg, o pół kilograma więcej od poprzedniego rekordu - mówi zadowolony 26-latek.

O panu Dawidzie mówi teraz cała rodzinna miejscowość - przyjeżdżają dziennikarze, robią zdjęcia. Wszyscy wiedzą, że dzieli pasję do ryb z ciężką pracą w rodzinnej piekarni. Raz na dwa tygodnie udaje mu się wypad na ryby. Żona, Michasia, akceptuje pasję.

- Mało tego, chce, abym jej kartę wędkarską wyrobił, więc może też zacznie łowić - śmieje się pan Dawid. Także półtoraroczna córeczka Nadia już wie, co to wędkarstwo. - Lubi oglądać obrazki z rybami, a jak widzi wędkarza, mówi: tata - dodaje mieszkaniec Czernicy.

[KONKURS] RYBOMANIA 2016 - wygraj wejściówkę na największe Targi Wędkarskie!

Sam od małego biegał z wędkami, a pasją zaraził go już nieżyjący dziadek Czesław. - Kupił mi pierwszą wędkę, jak miałem 10 lat. Jeździliśmy na sztuczne stawy, do Ochab na przykład - uśmiecha się do tych wspomnień pan Dawid. Nad Zalew Rybnicki ciągną wędkarze z całej Polski, by upolować giganta. - Zdarzały się już sumy ważące około 200 kilogramów.

Rybnik z tego słynie. To jedyny zbiornik w Polsce, który dzięki zrzutom ciepłej wody nie zamarza, tarło jest dwa razy do roku. To wszystko sprzyja wzrostowi ryb. Przyjeżdżają całe grupy, które „zasadzają” się na dużą rybę. Trzeba mieć specjalne kołowrotki, linki. To specjalistyczna wiedza - mówi nam Zygmunt Barylak, prezes Koła Polskiego Związku Wędkarstwa nr 49 w Rybniku.

Tylko w jego kole skupionych jest blisko 650 wędkarzy - koło obejmuje Gzel i Pniowiec. Ale są jeszcze koledzy z kół w Boguszowicach, Paruszowcu, Chwałowicach - razem wędkarstwem para się ponad dwa tysiące pasjonatów. Łowią na zbiorniku głównym, na Gzelu, Pniowcu, Orzepowickim i nadwóch w Grabowni…

- Tu mamy cały katalog ryb słodkowodnych. Najwięcej płoci i leszcza. Ale są okonie, szczupaki, sandacze, liny - mówi Barylak. Ale fakt, że zbiornik główny nie zamarza cały rok, rodzi też kłopoty. - Mamy setki kormoranów, które zabijają tony ryb. Walczymy z ptakami, płoszymy, ale straty są naprawdę duże - kończy prezes.

Co ciekawe, nie tylko „pospolite” ryby są wyławiane z zalewu. Zdarzały się... piranie, żółwie egzotyczne, a raz był nawet krokodyl!

Rybomania od czwartku!

W czwartek w Sosnowcu rozpoczynają się największe targi wędkarskie w Polsce.

Na miejsce debiutu wydarzenia pod nazwą Rybomania została wybrana hala EXPO SILESIA. Blisko 150 wystawców zapowiedziało udział w targach, zajmą oni powierzchnię 13 000 mkw. i zaprezentują kilkaset nowości na sezon 2016. Hitem targów będzie gigantyczne akwarium mobilne o pojemności 23 000 litrów. Targi potrwają do 13 marca. Imprezie patronuje „Dziennik Zachodni”.


*[a]https://dziennikzachodni.pl/salon-maserati-w-katowicach-otwarty-samochody-sa-wspaniale-poznajcie-tajemnice-salonu-maserati/ga/9439672/zd/17101808

*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Jacek Bombor

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.