Tarcza 5.0. Ile już wpłynęło wniosków w Kujawsko-Pomorskiem

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Małgorzata Stempinska

Tarcza 5.0. Ile już wpłynęło wniosków w Kujawsko-Pomorskiem

Małgorzata Stempinska

Od 15 października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS w ramach wyczekiwanej Tarczy 5.0. Na razie zainteresowanie pomocą nie jest duże.

W ramach Tarczy 5.0 przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Część z nich może również otrzymać świadczenie postojowe czy dodatkowe świadczenie postojowe.
Jednak przez pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowej Tarczy do bydgoskiego i toruńskiego Oddziału ZUS nie wpłynęło zbyt wiele wniosków o zwolnienie z opłacania składek, świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe. O umorzenie składki za lipiec wnioskowało 163 przedsiębiorców z naszego regionu, za sierpień - 168 i za wrzesień -176. Kwota umorzonych składek za te miesiące przekroczyła 631 tys. zł, w całym kraju ponad 23,6 mln zł. Z kolei wniosek o świadczenie postojowe złożyło 19 przedsiębiorców z naszego województwa, a o dodatkowe świadczenie postojowe 100.

- Kwota już wypłaconych świadczeń postojowych na podstawie Tarczy 5.0 w województwie kujawsko-pomorskim to 118,5 tys. zł., w kraju ponad 3,3 mln zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsiębiorcom, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień, Krystyna Michałek przypomina, by przekazali do ZUS dokumenty rozliczeniowe za te miesiące najpóźniej do końca października. Spóźnienie w tym przypadku uniemożliwi skorzystanie ze zwolnienia. Jasno to precyzują przepisy - zaznacza regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Warunkiem otrzymania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku, spadek przychodów z działalności, co najmniej o 75 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z analogicznym miesiącem 2019 roku). Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego, czy zostały opłacone składki za miesiące wskazane we wniosku. Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą też wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe czy dodatkowe świadczenie postojowe. Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł można otrzymać nie więcej niż trzykrotnie. Jeżeli świadczenie wcześniej zostało już trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje ono ponownie. Z kolei dodatkowe świadczenie postojowe to pomoc dla prowadzących działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe.

Małgorzata Stempinska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.