Tańsze bilety dla dzieci i uczniów z podbydgoskich gmin

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Paweł Kaniak

Tańsze bilety dla dzieci i uczniów z podbydgoskich gmin

Paweł Kaniak

Od 1 grudnia z oferty tańszych biletów uczniowskich i kart malucha skorzystają także mieszkańcy Dobrcza, Białych Błot, Osielsko i Nowej Wsi Wielkiej.

Przypomnijmy, tańsze bilety okresowe na autobusy i tramwaje przysługują już bydgoskim uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz maluchom w wieku 4-7 lat. Teraz program został oficjalnie poszerzony o uczniów i dzieci z gmin ościennych współpracujących z miastem w ramach Metropolii Bydgoszcz.

Dzieci w wieku 4-7 lat oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 20. roku życia, którzy zamieszkują na terenie gmin: Nowa Wieś Wielka, Dobrcz, Osielsko i Białe Błota, od 1 grudnia będą mogły korzystać z biletów okresowych w cenie 10 zł - miesięczny bądź 30 dniowy albo 100 zł - roczny. Bilety będą przysługiwały dzieciom i uczniom na podstawie ważnej Metropolitalnej Karty Uczniowskiej lub Metropolitalnej Karty Malucha, które wydawane są przez gminy.

Uprawnieni uczniowie przy kontroli będą okazywać: kartę BKM z zakodowanym biletem, ważną legitymację szkolną i ważną Metropolitalną Kartę Uczniowską. Uprawnione dzieci od 4. roku życia, przy kontroli biletowej okazują kartę BKM z zakodowanym biletem i ważną Metropolitalną Kartę Malucha.

- Dzięki tej współpracy, nasza metropolitalna młodzież i dzieci będą korzystać z takich samych ulg jak bydgoszczanie. To ważny kierunek rozwoju, ponieważ uczniowie dojeżdżają do Bydgoszczy, żeby się kształcić, a w przyszłości także pracować. Dzięki tym rozwiązaniom w Bydgoszczy mamy między innymi rekordowo niski poziom bezrobocia - mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas podpisywania porozumienia z wójtami gmin.

Dzięki tej współpracy, nasza metropolitalna młodzież i dzieci będą korzystać z takich samych ulg jak bydgoszczanie. To ważny kierunek rozwoju, ponieważ uczniowie dojeżdżają do Bydgoszczy, żeby się kształcić, a w przyszłości także pracować.

Gdzie można zakupić bilet malucha i bilet uczniowski? Bilety kodowane są na Bydgoskiej Karcie Miejskiej. Bilety można kupić w punktach sprzedaży biletów okresowych, przez Internet lub w biletomatach. Jeśli ktoś nie ma BKM musi wypełnić wniosek i załączyć do niego: zdjęcie o wymiarach min. 2,5 cm x 3 cm, (można je wykonać nieodpłatnie przy składaniu wniosku w punkcie przy ul. Toruńskiej 174 A); dowód osobisty, paszport, a w przypadku młodzieży szkolnej ważną legitymację szkolną (do wglądu). W przypadku dzieci i młodzieży, które nie mają dowodu osobistego należy podać numeru PESEL. Dokumenty składa się osobiście, można to zrobić w następujących miejscach: Centrum Obsługi Klienta przy ul. Toruńskiej 174a (siedziba ZDMiKP) w dni robocze w godz. 7.00 - 17.00 - karta wydawana jest na miejscu; w kasie biletowej przy ul. Zygmunta Augusta 10 (przy Dworcu Głównym) od pn. do pt. w godz. 8.00 - 18.30 - tylko w sprawie wydania nowej karty BKM, czas oczekiwania na kartę to ok. 5 dni roboczych) lub w kasie biletowej przy ul. Modrzewiowej 19 (stacja Bydgoszcz Leśna), w dni robocze w godz. 8.30 - 15.30 - tylko w sprawie wydania nowej karty BKM, czas oczekiwania to też ok. 5 dni.

Jest też możliwość wysłania wniosku o wydanie nowej karty on-line, dołączając zdjęcie w formacie JPEG o wymiarach min. 2,5 cm x 3 cm i rozdzielczości 300dpi. Po zatwierdzeniu wniosku w systemie, pasażer zostanie poproszony drogą elektroniczną o stawienie się w Centrum Obsługi Klienta w celu okazania dokumentu tożsamości i zweryfikowania danych zawartych we wniosku, z jednoczesnym odbiorem karty.

Za osobę niepełnoletnią wniosek wypełnia, składa, potwierdza i odbiera kartę rodzic lub inny opiekun prawny. Powyżej 13. roku życia może to zrobić młodzież po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub innego dokumentu tożsamości.

Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.