Taki był rok w powiecie polickim, czyli co się zdarzyło

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński [email protected]

Taki był rok w powiecie polickim, czyli co się zdarzyło

Marek Jaszczyński [email protected]

Rok 2016 w Policach. Co się wydarzyło? Przedstawiamy subiektywny przegląd wydarzeń z mijającego roku.

W styczniu w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach oficjalnie otwarto nowoczesną pracownię chemiczną. Urządzenia pozwalają na prowadzenie różnorodnych ćwiczeń pokazujących procesy związane z badaniem zawartości popiołów w minerałach, umożliwiają robienie ćwiczeń związanych z analizą ilościową i jakościową nawozów, bieli tytanowej oraz innych produktów, a także gleb i wody.

W lutym doszło do dziwnej kolizji autobusu. Do incydentu doszło na pętli autobusowej przy ulicy Wojska Polskiego. Kierowca zaciągnął hamulec ręczny ale autobus zjechał i zderzył się z barierką. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

W marcu do Nowego Warpna trafiła niezwykłe dzieło sztuki. To pierwszy w ratuszu oryginał dzieła Hansa Hartiga, który na początku XX wieku malował pomorskie krajobrazy.

- Do tej pory w ratuszu mieliśmy doskonałe kopie prac Hansa Hartiga - mówi Władysław Kiraga, burmistrz Nowego Warpna. - Obraz wręczył pan Harmut Pätzke, który zawsze nosił się z zamiarem podarowania obrazu Nowemu Warpnu. Niestety nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach obraz zaginął. Znajdował się w posiadaniu osoby prywatnej w Berlinie. Następnie został sprzedany do antykwariatu, gdzie nieomal pół wieku temu kupił go Harmut Pätzke, historyk sztuki. Impulsem do przekazania dzieła w to miejsce, było to, że w Nowym Warpnie pamięta się o wybitnym pejzażyście.

Kwiecień. W Szczecinie odbyło się spotkanie dotyczące dalszych losów Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży. Fundację powoła Polski Związek Żeglarski i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Pieniądze na rozwój ośrodka mają pochodzić z funduszy unijnych. Koszty odzyskania majątku od Syndyka ma ponieść PZŻ.

Maj. Ludzie potrafią zadziwić. 36-latek podjechał do komendy policji w Policach autem. Poprosił policjanta o możliwość skorzystania z alkomatu. Miał prawie pół promila w wydychanym powietrzu. Stracił prawo jazdy i z komendy poszedł do domu na pieszo. Mężczyzna usłyszy zarzut prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu, co stanowi wykroczenie.

Także w maju rozpoczęła się i została przerwana III wyprawa atlantycka Aleksandra Doby. Pan Olek wyruszył z Nowego Jorku, niestety los nie sprzyjał. Wyprawa kajakiem ma być wznowiona wiosną przyszłego roku.

Czerwiec. Kradzione nie tuczy, a miód tym bardziej. Policki pszczelarz złożył zawiadomienie o tym, że nieznany sprawca dokonał kradzieży prawie czterdziestu uli z jego pszczelej pasieki. Pokrzywdzony straty wycenił na prawie 20 tys. złotych. Z uwagi na to, że ule skradzione zostały razem z pszczołami podejrzenia padły przede wszystkim na osoby zajmujące się już pszczelarstwem. Podjęte działania doprowadziły polickich kryminalnych aż do Załomia gdzie ujawniono 26 skradzionych uli. Kolejnego amatora cudzych pszczół zatrzymano w Kołbaskowie a trzeciego w Policach. Także u nich ujawniono skradzione ule. Jeden z podejrzanych wyjaśnił, że próbował ukraść jeszcze więcej uli ale został powstrzymany przez pszczoły, które rozjuszył zapach jego perfum i go zaatakowały.

W lipcu śledziliśmy wyczyn biegaczy z Polic, którzy pobiegli w Pielgrzymce Biegowej pamięci św. Jana Pawła II. Grupa liczyła 16 osób.Przebiegli ok. 1300 km z Polic do Krakowa. Do Krakowa dotarli 28 lipca, w dniu planowanego przybycia Papieża Franciszka na krakowskie obchody Światowych Dni Młodzieży.

30 sierpnia na skwerze Jana Pawła II odsłonięto uroczyście pomnik. Oszczędny w formie, ale bardzo wymowny. Pomnik jest poświęcony wszystkim ludziom związanym z ruchem społecznym, który powstał w 1980 roku. Monument został odsłonięty w trakcie obchodów 36. rocznicy Porozumień Sierpniowych.

We wrześniu
świętowaliśmy 70 -lecie polskich Polic. To była chwila, żeby przypomnieć trudne początki pierwszych pionierów w mieście.

Październik. Napastnik wtargnął do Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. Wziął zakładników. Z budynku ewakuowano aż 750 osób. Brzmi to groźnie, ale były to specjalne ćwiczenia.

W listopadzie na liniach zadebiutowały cztery nowe autobusy MAN. Trafiły do zajezdni Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Grudzień. Na koniec roku pojawiła się dobra wiadomość. Gmina Police postawiła na budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy ul. Wyszyńskiego. Powstanie nowa nawierzchnia, perony pętli, a także miejsca postoju autobusów, busów, taksówek i rowerów. Nie zabraknie wiat autobusowych, dróg manewrowych i ciągów pieszo-rowerowych. Projekt ma kosztować prawie 3,9 mln zł. Wsparcie unijne sięgnie ponad 3,2 mln zł.

Marek Jaszczyński [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.