Tak młodnieją domy w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. Alicja Skowrońska
Leszek Kalinowski

Tak młodnieją domy w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski

Co roku miasto przeznacza 1 mln zł na rewitalizację kamienic. Jakie obiekty teraz odzyskają dawny blask? Dziś radni mają zatwierdzić listę zabytków z dotacjami.

Tomasz Charużyn interesuje się architekturą. Dlatego cieszą go odnowione kamienice. - Tak naprawdę dostrzegam wiele szczegółów dopiero wtedy, gdy są wyremontowane. W szarości, z odpadającym tynkiem, nie zachwycają - mówi. I chwali miejski program rewitalizacji. Choć jego zdaniem, powinniśmy przeznaczać na ten cel dużo więcej pieniędzy. Bo warto!

W zeszłym roku do dofinansowania inwestycji zakwalifikowano 25 obiektów. Po przetargach okazało się, że dzięki oszczędnościom na listę remontowanych domów można wpisać kolejne pięć. I jeszcze z miejskiej kasy wysupłano pieniądze na rewitalizację muru obronnego przy kurii. Warto też dodać, że prace prowadzone były także w dzielnicy Nowe Miasto. Remont stropu dotyczył kościoła w Zatoniu, a dachu - kościoła w Jarogniewicach.

Z zakończenia remontu jesienią cieszył się m.in. Kazimierz Jasik, który mówił nam, że w domu przy ul. Sikorskiego 62 mieszka od 1968 roku. I nie pamięta, by kiedykolwiek kamienica była odnawiana. Dom wybudowano w 1936 albo dwa lata później (różnie wskazują dokumenty). Teraz zmienił się nie do poznania.

Jak podkreśla Paweł Urbański, dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami, miasto co roku na rewitalizację przeznacza milion złotych. Podobnie będzie w tym roku. Jest już gotowa lista zadań, które mogą liczyć na dofinansowanie do 50 procent (w wyjątkowych wypadkach cennych zabytków to 100 proc.). Najpierw kwota przyznawana jest na podstawie kosztorysu, potem po przetargu - weryfikowana.

We wtorek 2 lutego listą zajmą się radni. Jeśli ją zatwierdzą w specjalnej uchwale, właściciele wskazanych, zabytkowych obiektów odetchną z ulgą.

Jakie zatem kamienicę zmienią się w tym roku? Dofinansowanie na remonty dachów otrzymały budynki przy: ul. Grottgera 15 (wartość dotacji - 46,7 tys. zł), ul. Chrobrego 46/48 (46 tys. zł), ul. Kościelna 1 (36,1 tys. zł), ul. Żeromskiego 19 (49,6 tys. zł), ul. Kupiecka 12 (28,3 tys. zł), plac Powstańców Wielkopolskich 1 (101,1 tys. zł), ul. Kasprowicza 1 (42,2 tys. zł), ul. Sikorskiego 15 (25 tys. zł).

Dotację na wykonanie elewacji dostali właściciele kamienic przy: ul. Wyspiańskiego 12 (także remont dachu - 100 tys. zł), ul. Chopina 21 (121,7 tys. zł), ul. Lisowskiego 1-3 (132 tys. zł), ul. Reja 11 (100 tys. zł), plac Matejki 11 (plus dach i stolarka - 93 tys. zł), ul. Lisowskiego 4 (plus stolarka - 35 tys. zł).

Natomiast dotacje na stolarkę przyznano właścicielom obiektów przy: ul. Kupiecka 2/7 (3,4 tys. zł), al. Niepodległości 33/2 (16 tys. zł), Pod Filarami 3 (36,5 tys. zł), ul. Sikorskiego 62/1 (17,8 tys. zł), ul. Wyspiańskiego 8/2A, ul (8,8 tys. zł), al. Niepodległości 25 (plus klatka schodowa i drzwi - 21,1 tys. zł).

Wysokość dofinansowania zależy m.in. od wartości historycznej i stanu technicznego obiektu, oferty turystycznej, jaką kamienica przedstawia, możliwości finansowych właścicieli, a także samorządu.

Do urzędu miasta wpłynęły 64 wnioski, które komisja kwalifikacyjna rozpatrzyła w sposób następujący: 21 wniosków komisja zakwalifikowała do realizacji w tym roku, 43 wnioski nie zostały zakwalifikowanych w tym: 37 z powodu braku funduszy na ich realizację, pięć z powodu nieuzupełnienia wymaganych dokumentów oraz jeden wniosek z powodu braku podstaw do przyznania dotacji.

We wtorek 2 lutego na sesji radni zajmą się także projektem uchwały, wyznaczającym obszar zdegradowany (A - obejmujący rejon śródmieście Zielonej Góry, B - rejon ul. Akademickiej i Parku Poetów, C - rejon ul. Energetyków i Doliny Gęśnika, D - rejon ul. Harcerskiej i Obywatelskiej). Dokument ten umożliwi przyjęcie gminnego programu rewitalizacji, a to z kolei staranie się o fundusze z Unii Europejskiej. Pieniądze pozwolą na przywrócenie lub nadanie nowej funkcji terenom i znajdującym się tam obiektom.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.