Tajemnicze odkrycie w Nowej Soli. Czy to kapsuła czasu sprzed... 145 lat?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Arch. UM
Jakub Nowak

Tajemnicze odkrycie w Nowej Soli. Czy to kapsuła czasu sprzed... 145 lat?

Jakub Nowak

Jaką tajemnicę kryje w sobie skrzynka, którą odnaleziono w środę, 13 kwietnia. Podczas prac remontowych w jednej z zabytkowych kamienic?

Takiego odkrycia jeszcze w mieście nie było. W środę, podczas prac remontowych, prowadzonych w kamienicy przy ul. Wrocławskiej 9, odkryto tajemniczą skrzynkę oraz tablicę, na której widniała data... 1871. - Rano, podczas zbijania tynku pod ocieplanie budynku, pracownicy odkryli tablicę z wygrawerowaną datą z XIX wieku. Po chwili w murach dotarli także do kasetki - opowiada nam Mariusz Smolarczyk, szef Zakładu Usług Mieszkaniowych w Nowej Soli.

Przypomnijmy: prace przy ul. Wrocławskiej prowadzone są w ramach programu prowadzonego przez miasto, które dokłada wspólnotom pieniądze na renowację zabytkowych kamienic. Przez ostatnie lata wiele z nich odzyskało dawny blask. Takiego odkrycia, nie było jednak jeszcze nigdy... - Wiele wskazuje na to, że kasetka jest kapsułą czasu - mówiła nam wczoraj, jeszcze „na gorąco”, tuż po odkryciu, Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. - Tablica z datą została natychmiast oddana do renowacji.

Skrzynka została z kolei zabezpieczona, od razu trafiła do sejfu w moim gabinecie - śmiał się z kolei M. Smolarczyk. Odkrycie, do którego doszło przy ul. Wrocławskiej oczywiście zelektryzowało urzędników, którzy nie przypominają sobie podobnej sytuacji od lat. Uroczyste otwarcie skrzynki zaplanowano dziś. Odbędzie się ono w muzeum miejskim. Już teraz jednak można przypuszczać, że w środku znajdują się pewne papiery... - Skrzynka wykonana została z blachy miedziowej. Jest bardzo estetyczna i pomimo upływu czasu zachowała się w dobrym stanie - opowiadał nam M. Smolarczyk. - Jak się nią porusza skrzynką można usłyszeć charakterystyczny dźwięk papierów - zaznaczał...

Skrzynka może mieć nawet 145 lat! Jej tajemnicę poznamy dziś.
Fot. Arch. UM Skrzynka może mieć nawet 145 lat! Jej tajemnicę poznamy dziś.
Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.