Wioletta Mordasiewicz

Szykują się do budowy południowej obwodnicy miasta

Wioletta Mordasiewicz

Miasto ruszyło z przygotowaniami do budowy półkilometrowego odcinka południowej obwodnicy Stargardu. Nowa droga będzie na odcinku od ulicy Składowej do ulicy Orzeszkowej.

Z końcem czerwca ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej przedsięwzięcia. Już jest wykonawca.

- Zakres prac budowlanych dotyczący wykonania północnej obwodnicy miasta o długości pięciuset metrów będzie obejmował rozbiórkę istniejącej nawierzchni bitumicznej na odcinku ulicy Składowej oraz przebudowę czterech skrzyżowań - informują urzędnicy magistratu.

Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogą gruntową przy działkach, a także krzyżówki z ulicami Podmiejską, Podleśną i Orzeszkowej. Nowa jezdnia, według założeń, będzie miała szerokość 7 metrów. Ma to być trasa dwujezdniowa, każdy z pasów ruchu ma mieć po 3,5 metra szerokości. Nowa inwestycja uwzględni potrzeby rowerzystów. Wzdłuż odcinka południowej obwodnicy Stargardu budowana będzie ścieżka rowerowa o szerokości co najmniej 2 metrów z nawierzchnią z betonu asfaltowego. Planowany jest też chodnik szeroki na co najmniej 1,5 m, z betonowej kostki.

- Po obu stronach jezdni zaplanowano też pasy zieleni z nasadzeniami, zaś umiejscowienie drzew ma być tak zaprojektowane, aby na pasie zieleni powstała rezerwa pod równoległe miejsca postojowe - dodają urzędnicy. - Warto dodać, że nowy odcinek drogi otrzyma też nowe odwodnienie uliczne z powierzchniowym rozprowadzeniem wód deszczowych.

To konieczne, ponieważ w tym rejonie miasta nie ma sieci kanalizacji deszczowej. Zaplanowano też wykonanie nowego obwodu oświetlenia z oddzielnym układem pomiarowym. W ramach inwestycji powstaną nowe zatoki autobusowe, ich lokalizacja będzie konsultowana z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji. Wykonawcą opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej odcinka obwodnicy została Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM ze Szczecina, która zlecenie wykona za prawie 213 tysięcy złotych. Projekt ma być gotowy do połowy przyszłego roku.

- Nowa droga odciąży centrum miasta - mówią samorządowcy ze Stargardu. - Ruch tranzytowy dzięki niej zostanie zdjęty z dziś najbardziej obciążonych arterii takich jak ul. Wyszyńskiego czy Pierwszej Brygady.

Wioletta Mordasiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.