Grzegorz Drążek

Szkoła Podstawowa w Kunowie istnieje od 72 lat

Szkoła Podstawowa w Kunowie istnieje od 72 lat
Grzegorz Drążek

Szkoła Podstawowa w Kunowie istnieje od 72 lat. Na początku działalności uczyło się w niej 48 dzieci, teraz jest ich 100. Obecnego patrona szkoły wybrano w tajnym głosowaniu w 2011 roku

W gminie Kobylanka działają trzy szkoły. W Kobylance i Kunowie są podstawówki, a w Reptowie jest zespół szkół, na który składa się szkoła podstawowa i gimnazjum. Początki edukacji w Kunowie sięgają 1945 roku.

- Okres powstawania pierwszych szkół w naszej gminie wiąże się z heroicznym wysiłkiem jej mieszkańców oraz nauczycieli - czytamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Kunowie. - Wspólnymi siłami porządkowano budynki, gromadzono ławki, sprzęt szkolny, książki i pomoce dydaktyczne. Dzięki tym działaniom udało się już 20 czerwca 1945 r. otworzyć Szkołę Powszechną w Kunowie.

Jak dowiadujemy się z opisu historii szkoły, w pierwszym roku uczyło się tam 48 dzieci z Kunowa, Skalina, Wierzchlą-du i Zieleniewa. Były dwa oddziały.

- Pierwszą kierowniczką i jedyną wówczas nauczycielką była Franciszka Szymczak - czytamy dalej na stronie internetowej SP w Kunowie. - Wyż demograficzny odnotowany w latach pięćdziesiątych zaowocował znacznym zwiększeniem li- Okres powstawania pierwszych szkół w naszej gminie wiąże się z heroicznym wysiłkiem jej mieszkańców oraz nauczycieli - czytamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Kunowie. - Wspólnymi siłami porządkowano budynki, gromadzono ławki, sprzęt szkolny, książki i pomoce dydaktyczne. Dzięki tym działaniom udało się już 20 czerwca 1945 r. otworzyć Szkołę Powszechną w Kunowie.[/cyt]czby uczniów. W roku szkolnym 1951/52 wprowadzono już klasę siódmą. Na początku lat sześćdziesiątych szkoła liczyła ponad stu uczniów. Zajęcia edukacyjne uatrakcyjnione były różnego rodzaju kołami zainteresowań: recytatorskim, dziewiarskim, chórem szkolnym. Rok szkolny 1967/68 był pierwszym rokiem, w którym szkoła zaczęła funkcjonować z pełną liczbą oddziałów. Uczniowie uczyli się zatem w ośmiu klasach, w sześciu salach lekcyjnych.

Pierwszy większy remont budynek szkolny przeszedł w latach 1963 i 1964. To wtedy powstały dwie kolejne sale lekcyjne.

- W latach siedemdziesiątych inspektorat oświaty zakupił od miejscowego rolnika dom, który przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli - informują autorzy opisu historii szkoły w Kunowie. - Sukcesywnie wyposażano szkolne gabinety przedmiotowe, poprawiano estetykę wnętrz. W roku szkolnym 1983/84 stworzono szkolną bibliotekę. Wyraźne zwiększenie powierzchni szkoły miało miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Ważnym elementem rozbudowy placówki było oddanie do użytku obszernej świetlicy wraz z częścią sportową.

Ta część sportowa to sala gimnastyczna i plac zabaw na boisku szkolnym.

- Obecnie uczniowie korzystają z siedmiu sal lekcyjnych, sali gimnastycznej, stołówki, świetlicy - czytamy na stronie internetowej SP w Kunowie. - Wszystkie pomieszczenia są bogato wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych.

W 1980 roku zorganizowane zostały obchody 35-lecia szkoły w Kunowie.

- Odbyła się wówczas wielka uroczystość na dziedzińcu szkoły i w świetlicy wiejskiej - informują autorzy opracowania. - Kolejna impreza miała miejsce w 1995 roku, kiedy obchodzono 50-lecie istnienia tej placówki. Kronika szkolna zawiera pamiątkowe zdjęcia z obydwu uroczystości. W latach 1981-2001 szkoła nosiła imię Józefa Mozolowskiego, pedagoga i organizatora szkolnictwa na Pomorzu Zachodnim w okresie powojennym. Duch czasu wymusił jednak zmianę patrona szkoły. Dlatego też w 65. rocznicę powstania szkoły podjęto decyzję o realizacji projektu „Nadanie imienia szkole”.

Wybory nowego patrona miały miejsce 4 listopada 2010 roku. Głosowanie było tajne.

- W wyniku głosowania wybrano Jana Brzechwę na patrona Szkoły Podstawowej w Ku-nowie - czytamy na stronie internetowej szkoły. - Uroczyste nadanie imienia szkole odbyło się 28 października 2011 r.

Od 2007 roku dyrektorem szkoły jest Mariusz Nosal.

Grzegorz Drążek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.