Bogna Skarul

Szkoła Giełdowa w Szczecinie. Byliśmy na Pomorzu Zachodnim pierwsi

Szkoła Giełdowa w Szczecinie. Byliśmy na Pomorzu Zachodnim pierwsi
Bogna Skarul

70 lat wyższej uczelni i powstanie Szkoły Giełdowej w Szczecinie

Kilkadziesiąt tysięcy absolwentów, 30 tysięcy magistrów nauk ekonomicznych, 500 doktorów i ponad 100 ze stopniem doktora habilitowanego. Do tego rokrocznie około 3 tysięcy studentów, kilkanaście tysięcy prac naukowych, studia podyplomowe, studia MBA - to dorobek ostatnich 70 lat. Od momentu powstania pierwszej wyższej uczelni na Pomorzu Zachodnim.

- Byliśmy tu pierwsi - podkreślił profesor Tomasz Bernat z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, który miał za zadanie jako prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej przygotować piatkową uroczystość z okazji jubileuszu. - Najbliższa wyższa uczelnia w okolicach Szczecina to był Uniwersytet w Greifswaldzie. Wcześniej Niemcy nie utworzyli w Szczecinie ani na Pomorzu Zachodnim żadnej wyższej uczelni.

Zaczęło się od filii

Wydział Ekonomiczny dzisiejszego Uniwersytetu Szczecińskiego powołany został jako filia poznańskiej Akademii Handlowej, która miała kształcić w zakresie handlu zagranicznego, a także nauk ekonomicznych. Miała to być prywatna uczelnia, a studenci mieli płacić czesne. Kadra dydaktyczna w dużej mierze pochodziła z Poznania.

Decyzja o utworzeniu Akademii Handlowej w Szczecinie oficjalnie została ogłoszona przez ministra dr Stanisława Jędrychowskiego na Zjeździe Rektorów Uczelni Handlowych. Władze przeznaczyły na potrzeby uczelni budynki dawnego zakładu dla głuchoniemych przy ul. Mickiewicza 66.

A że budynki wtedy były w opłakanym stanie, wymagały kapitalnego remontu, trzeba było zaangażować do pomocy studentów i tak powstała w tym czasie spółdzielnia pracy „Bratniak”.

Dokładnie 70 lat później

Uroczystym odśpiewaniem Gaudeamus Igitur rozpoczęło się w piątek wspólne posiedzenie Rad Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji 70 rocznicy Edukacji Ekonomicznej na Pomorzu Zachodnim.

- Dokładnie po 70 latach od pierwszego wykładu też mieliśmy wykład - podkreślił profesor Tomasz Bernat. - To ważna nie tylko dla nas data, bo pokazuje jak w tym regionie kształtowała się myśl ekonomiczna - tłumaczył.

Ten jubileusz stał się także wspaniałą okazją do zainaugurowania działalności Szkoły Giełdowej w Szczecinie. Mają to być specjalne kursy organizowane przez wydział ekonomiczny US z Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Z kolei w sobotę na Balu Absolwenta spotkali się byli studenci ekonomii.

Bogna Skarul

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.