Bogna Skarul

Szkoła Giełdowa w Szczecinie. Byliśmy na Pomorzu Zachodnim pierwsi

Szkoła Giełdowa w Szczecinie. Byliśmy na Pomorzu Zachodnim pierwsi
Bogna Skarul

70 lat wyższej uczelni i powstanie Szkoły Giełdowej w Szczecinie

Kilkadziesiąt tysięcy absolwentów, 30 tysięcy magistrów nauk ekonomicznych, 500 doktorów i ponad 100 ze stopniem doktora habilitowanego. Do tego rokrocznie około 3 tysięcy studentów, kilkanaście tysięcy prac naukowych, studia podyplomowe, studia MBA - to dorobek ostatnich 70 lat. Od momentu powstania pierwszej wyższej uczelni na Pomorzu Zachodnim.

- Byliśmy tu pierwsi - podkreślił profesor Tomasz Bernat z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, który miał za zadanie jako prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej przygotować piatkową uroczystość z okazji jubileuszu. - Najbliższa wyższa uczelnia w okolicach Szczecina to był Uniwersytet w Greifswaldzie. Wcześniej Niemcy nie utworzyli w Szczecinie ani na Pomorzu Zachodnim żadnej wyższej uczelni.

Zaczęło się od filii

Wydział Ekonomiczny dzisiejszego Uniwersytetu Szczecińskiego powołany został jako filia poznańskiej Akademii Handlowej, która miała kształcić w zakresie handlu zagranicznego, a także nauk ekonomicznych. Miała to być prywatna uczelnia, a studenci mieli płacić czesne. Kadra dydaktyczna w dużej mierze pochodziła z Poznania.

Decyzja o utworzeniu Akademii Handlowej w Szczecinie oficjalnie została ogłoszona przez ministra dr Stanisława Jędrychowskiego na Zjeździe Rektorów Uczelni Handlowych. Władze przeznaczyły na potrzeby uczelni budynki dawnego zakładu dla głuchoniemych przy ul. Mickiewicza 66.

A że budynki wtedy były w opłakanym stanie, wymagały kapitalnego remontu, trzeba było zaangażować do pomocy studentów i tak powstała w tym czasie spółdzielnia pracy „Bratniak”.

Dokładnie 70 lat później

Uroczystym odśpiewaniem Gaudeamus Igitur rozpoczęło się w piątek wspólne posiedzenie Rad Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji 70 rocznicy Edukacji Ekonomicznej na Pomorzu Zachodnim.

- Dokładnie po 70 latach od pierwszego wykładu też mieliśmy wykład - podkreślił profesor Tomasz Bernat. - To ważna nie tylko dla nas data, bo pokazuje jak w tym regionie kształtowała się myśl ekonomiczna - tłumaczył.

Ten jubileusz stał się także wspaniałą okazją do zainaugurowania działalności Szkoły Giełdowej w Szczecinie. Mają to być specjalne kursy organizowane przez wydział ekonomiczny US z Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Z kolei w sobotę na Balu Absolwenta spotkali się byli studenci ekonomii.

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.