Iwona Kłopocka

Szczepienia tworzą wokół nas ochronny kokon

Szczepionka chroni nie tylko osobę zaszczepioną, ale całą populację. Szczepionka chroni nie tylko osobę zaszczepioną, ale całą populację.
Iwona Kłopocka

200 tysięcy malutkich dzieci umiera każdego roku na świecie z powodu rotawirusów. W Polsce z powodu zakażenia do szpitala trafia nawet 50 tys. dzieci . Można tego uniknąć, szczepiąc maluchy. Na razie robi to tylko co piąta polska mama. Pediatrzy uważają, że szczepionki powinny być obowiązkowe i finansowane przez państwo.

Infekcję rotawirusową przechodzi prawie każde dziecko do 5. roku życia. To nie jest zwykła infekcja. Rotawirusy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, a szczególnie niebezpieczne są właśnie dla małych dzieci. Na rękach mogą przetrwać do 4 godzin, na zabawkach do 10 dni. Działają szybko i podstępnie. - Zakażenie rotawirusem ma ostry, nagły przebieg.

Liczba rodziców nieszczepiących dzieci w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się o ponad 300 proc. Potroiła się liczba skarg wpływających  do Ministerstwa Zdrowia od przeciwników szczepień.  W latach 2015-2017 do resortu zdrowia wpłynęło 3129 zażaleń, a większość dotyczyła nakładania grzywny za odmowę szczepienia dzieci.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.