Agata Pustułka

Szczepienia przeciw grypie w aptekach? - To się może udać - mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu

Jak wskazują badania, skuteczność szczepionek przeciwko grypie jest bardzo wysoka i wynosi: 70-90 proc. w przypadku ludzi zdrowych i 50-70 proc. w grupach Fot. sławomir kowalski Jak wskazują badania, skuteczność szczepionek przeciwko grypie jest bardzo wysoka i wynosi: 70-90 proc. w przypadku ludzi zdrowych i 50-70 proc. w grupach podwyższonego ryzyka
Agata Pustułka

Osoby po 65. roku życia mogą kupować szczepionki przeciwko grypie po połowie ceny. To duża ulga. I choć znajdują się w tzw. grupie ryzyka - w tym wieku występuje najwięcej powikłań grypy i zgonów - to wyszczepialność nie jest zbyt duża.

Jak każde szczepienie, także szczepienie przeciw grypie musi być poprzedzone badaniem lekarskim, a potem wkłuciem zastrzyku, czyli wykonaniem szczepienia. Obecnie wymaga zatem udziału i lekarza, i pielęgniarki. Pojawił się pomysł, by rozszerzyć uprawnienia pielęgniarek, tak, żeby mogły samodzielnie wykonywać szczepienia.

- Planujemy wprowadzenie realizacji szczepień ochronnych przez pielęgniarki, które byłyby specjalnie wykwalifikowane do przeprowadzania badań fizykalnych - mówi Izabela Kucharska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Drugą rozważaną poważnie opcją, wprowadzoną już przez kilka krajów w Europie, jest możliwość realizacji szczepień przeciw grypie w aptekach, w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach i przez przeszkolony personel (pielęgniarki lub aptekarzy). Są to oczywiście rozwiązania wymagające nowego podejścia do tej procedury medycznej i zmian w ustawodawstwie.

- Jeśli chodzi o szczepienie w aptekach, wymaga to bardzo dobrego zorganizowania, ale jestem przekonany, że podobnie jak na Zachodzie, u nas też może się to udać - podsumował Stanisław Karczewski, marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, z wykształcenia lekarz.

Część środowiska aptekarskiego jest „za”.

Dalej piszemy:

 • czy wielu Polaków korzysta ze szczepień przeciwgrypowych,
 • co robi Ministerstwo Zdrowia, by zachęcić do ochrony przed grypą,
 • jak zachęcić pielęgniarki do pozostania w kraju.
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.