Małgorzata Klimczak

Szczecińskie uczelnie rekrutują. I proponują nowe kierunki studiów

Na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego kształcić się mogą optycy okularowi Na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego kształcić się mogą optycy okularowi
Małgorzata Klimczak

Zmieniający się rynek pracy powoduje, że uczelnie muszą się do niego dostosowywać. W związku z tym proponują nowe kierunki, na które jest zapotrzebowanie na rynku.

Najwięcej nowych kierunków otwiera Uniwersytet Szczeciński. Na studiach I stopnia są to:

- diagnostyka sportowa (Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia) - kierunek jedyny w Polsce

- bezpieczeństwo wodne (Wydział Nauk o Ziemi) - kierunek jedyny w Polsce

- studia pisarskie (Wydział Filologiczny) - kierunek jedyny w Polsce

- lingwistyka dla biznesu - tłumaczenia rosyjsko-polsko-niemieckie (Wydział Filologiczny) - kierunek unikatowy.

Na studiach II stopnia:

- filologia, specjalność: przekład rosyjsko-polski z dodatkowym językiem obcym (Wydział Filologiczny).

Od ubiegłego roku funkcjonuje kierunek optyka okularowa na Wydziale Matematyczno-Fizycznym, na którym właśnie otwarto nowoczesne laboratoria i kupiono profesjonalny sprzęt.


- Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy w zakładach optycznych - wyjaśnia prof. Jacek Styszyński, prorektor ds. kształcenia US. - Zapotrzebowanie jest duże, a my jesteśmy jedną z kilku uczelni, która kształci właśnie na tym kierunku.

Wszystko to może być realizowane w odremontowanych salach wydziału. A dzięki ograniczonej liczbie studentów, uczelnia daje absolwentom większą szansę zdobycia poszukiwanego na współczesnym rynku pracy wykształcenia.

- Kupione zostały nowoczesne urządzenia badawcze m.in. do badań okulistycznych. Te laboratoria pozwolą nam kształcić praktycznie - podkreśla prof. dr hab. Zbigniew Konrad Czerski, dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego. - Optyk okularowy to nie tylko osoba, która robi oprawki do szkieł. Musimy zdawać sobie sprawę z różnych szczegółów, które się pojawiają przy doborze okularów. Taka osoba będzie czasami musiała zweryfikować receptę. Dlatego potrzebne jest kształcenie akademickie.

Z kolei Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny otwiera jeden nowy kierunek: uprawa winorośli i winiarstwo. Absolwent uzyskuje wiedzę i umiejętności z zakresu uprawy winorośli i technologii produkcji winiarskiej, analizy, oceny i klasyfikacji win, organizacji pracy w winnicy i winiarni. Jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia winnicy i innych upraw sadowniczych dla przemysłu fermentacyjnego, do samodzielnego prowadzenia winiarni oraz podejmowania pracy w przemyśle fermentacyjnym.

Natomiast Akademia Morska w Szczecinie ma nowe specjalności:

- na Wydziale Nawigacyjnym: żeglarstwo morskie i technologie systemów bezzałogowych

- na Wydziale Mechanicznym: eksploatacja siłowni okrętowych i jachtów motorowych

- na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu: eksploatacja terminali okrętowych i eksploatacja portów jachtowych.

Także Akademia Sztuki w Szczecinie w tym roku po raz pierwszy rekrutuje na drugi stopień na wokalistyce. Kandydaci mogą wybierać miedzy 7 kierunkami i licznymi specjalnościami.

Wszystkie uczelnie prowadzą rekrutacje w kilku etapach w zależności od liczby miejsc na kierunku.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.