Szczecin: Zobacz, gdzie są jeszcze wolne miejsca w szkołach

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Małgorzata Klimczak

Szczecin: Zobacz, gdzie są jeszcze wolne miejsca w szkołach

Małgorzata Klimczak

Wczoraj o godz. 12 szkoły ponadgimnazjalne podały ostateczne listy osób przyjętych. Teraz osoby, które nie dostały się do żadnej w wybranych szkół mają czas do piątku do godz. 15, żeby złożyć dokumenty do szkół, w których zostały wolne miejsca.

W pierwszym etapie naboru każdy uczeń mógł złożyć dokumenty do trzech dowolnych szkół. 3 lipca ogłoszono listy zakwalifikowanych. Decydowała liczba punktów.

Oznaczało to, że jedna osoba mogła się zakwalifikować do każdej z wybranych szkół lub do żadnej.

Do 7 lipca uczniowie mieli czas, żeby potwierdzić, w której szkole zamierzają się uczyć i zabrać dokumenty z pozostałych szkół. Dzięki temu wiadomo ile jest wolnych miejsc w każdej szkole. To szansa dla tych, którym nie poszczęściło się w pierwszym naborze.

- W pierwszym etapie nie dostałam się do żadnej z wybranych szkół, a chciałam m.in. do XIV Liceum Ogólnokształcącego - mówi Joanna, absolwentka szczecińskiego gimnazjum. - Zdaję sobie sprawę, że nie trafię do wymarzonej szkoły, ale coś muszę wybrać. Może za rok uda mi się przenieść.

Czasu jest niewiele, bo tylko do piątku.

W najlepszych liceach pozostało już niewiele miejsc - po 1-3 w wybranych oddziałach. Mniejszym powodzeniem cieszą się klasy o profilu humanistycznym. W III LO są 3 miejsca, w XVI - 4.

W technikach w poszczególnych klasach jest nawet 5-6 wolnych miejsc. W Technikum Elektryczno-Elektronicznym są po 4 wolne miejsca w dwóch klasach, w Technikum Samochodowym jest aż 13 wolnych miejsc. W Technikum Ogrodniczym 9 w jednej z klas.

Ładnie wygląda nabór w nowo powstałym Technikum Technologii Cyfrowych przy ul. Niemierzyńskiej. Tam na 29 miejsc zostało tylko jedno wolne.

Najwięcej wolnych miejsc jest w szkołach branżowych. Dla elektryków i elektroników w Zespole Szkół nr 4 jest po 14 miejsc. 17 miejsc dla kucharzy w Zespole Szkół nr 6. W Zespole Szkół Budowlanych - po 10 miejsc miejsc w dwóch klasach.

Po ponownym złożeniu dokumentów od 31 lipca do 1 sierpnia przeprowadzone będą próby sprawności fizycznej w szkołach z oddziałami sportowymi lub mistrzostwa sportowego, które dysponują wolnymi miejscami.

Ostateczne wyniki osób zakwalifikowanych uczniowie poznają 22 sierpnia, a do 29 sierpnia muszą potwierdzić wolę nauki.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.