Szczecin: U ciężarnej wykryto HIV. Pamiętaj o testach

Czytaj dalej
Anna Folkman

Szczecin: U ciężarnej wykryto HIV. Pamiętaj o testach

Anna Folkman

Do szczecińskiej poradni, w której leczone są osoby z HIV, trafiła kobieta w 14. tygodniu ciąży. Dzięki temu może urodzić zdrowe dziecko.

Polska jest krajem, w którym liczba zakażeń HIV systematycznie wzrasta

Do niedawna można było powiedzieć, że rocznie w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie przebywa około 30-40 pacjentów.

Dziś jest to około 58-60 osób. W Poradni od 1 stycznia tego roku odnotowano już 33 nowe zakażenia HIV – to 28 mężczyzn i 5 kobiet. Z roku na rok zakażeń przybywa.

Głównym powodem są ryzykowane kontakty seksualne bez zabezpieczenia – prezerwatywy.

– Dokładnie 29 maja przyjęliśmy pacjentkę w 14. tygodniu ciąży zakażoną HIV. Na badanie skierował ją lekarz. Dzięki temu, że to rozpoznanie zostało ujawnione tak wcześnie, kobieta ma szansę, by urodzić zdrowe dziecko – mówi Małgorzata Kłys-
-Rachwalska z Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego. – Wiemy, że ma jeszcze dzieci z poprzednich ciąż, ale wtedy nie była badana. Dzieci są w trakcie diagnostyki. To znak, że w naszym województwie dobrze się dzieje, coś się zmienia i lekarze ginekolodzy zlecają ciężarnym testy na HIV.

Mimo że od 2012 roku obowiązuje rozporządzenie o obowiązkowym wykonywaniu dwukrotnie w czasie ciąży badania w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HIV, w szczecińskiej poradni w ubiegłym roku odnotowano nowe zakażenia u dzieci. 1,5-roczna dziewczynka zmarła, a roczny chłopiec jest w trakcie leczenia w Warszawie.

Matki tych dzieci były pod stałą, regularną kontrolą ginekologów. Prowadziły skrupulatnie kartę ciąży. Niestety, ich lekarze nie zlecili testu w kierunku HIV. One same też nie zdawały sobie sprawy, jak jest to ważne.

Z HIV można żyć, można urodzić zdrowe dziecko. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie, tak by można było wdrożyć odpowiednie leczenie. W krajach Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonywane są rutynowo testy HIV, wynosi 60-98 proc., natomiast w Polsce mniej niż 10 proc.

Od wdrożenia badań w 1985 roku w naszym kraju odnotowano ponad 150 zakażeń HIV u dzieci, a do 31 stycznia tego roku zakażenie HIV stwierdzono u 21 323 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.