Szczecin: U ciężarnej wykryto HIV. Pamiętaj o testach

Czytaj dalej
Anna Folkman

Szczecin: U ciężarnej wykryto HIV. Pamiętaj o testach

Anna Folkman

Do szczecińskiej poradni, w której leczone są osoby z HIV, trafiła kobieta w 14. tygodniu ciąży. Dzięki temu może urodzić zdrowe dziecko.

Polska jest krajem, w którym liczba zakażeń HIV systematycznie wzrasta

Do niedawna można było powiedzieć, że rocznie w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie przebywa około 30-40 pacjentów.

Dziś jest to około 58-60 osób. W Poradni od 1 stycznia tego roku odnotowano już 33 nowe zakażenia HIV – to 28 mężczyzn i 5 kobiet. Z roku na rok zakażeń przybywa.

Głównym powodem są ryzykowane kontakty seksualne bez zabezpieczenia – prezerwatywy.

– Dokładnie 29 maja przyjęliśmy pacjentkę w 14. tygodniu ciąży zakażoną HIV. Na badanie skierował ją lekarz. Dzięki temu, że to rozpoznanie zostało ujawnione tak wcześnie, kobieta ma szansę, by urodzić zdrowe dziecko – mówi Małgorzata Kłys-
-Rachwalska z Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego. – Wiemy, że ma jeszcze dzieci z poprzednich ciąż, ale wtedy nie była badana. Dzieci są w trakcie diagnostyki. To znak, że w naszym województwie dobrze się dzieje, coś się zmienia i lekarze ginekolodzy zlecają ciężarnym testy na HIV.

Mimo że od 2012 roku obowiązuje rozporządzenie o obowiązkowym wykonywaniu dwukrotnie w czasie ciąży badania w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HIV, w szczecińskiej poradni w ubiegłym roku odnotowano nowe zakażenia u dzieci. 1,5-roczna dziewczynka zmarła, a roczny chłopiec jest w trakcie leczenia w Warszawie.

Matki tych dzieci były pod stałą, regularną kontrolą ginekologów. Prowadziły skrupulatnie kartę ciąży. Niestety, ich lekarze nie zlecili testu w kierunku HIV. One same też nie zdawały sobie sprawy, jak jest to ważne.

Z HIV można żyć, można urodzić zdrowe dziecko. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie, tak by można było wdrożyć odpowiednie leczenie. W krajach Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonywane są rutynowo testy HIV, wynosi 60-98 proc., natomiast w Polsce mniej niż 10 proc.

Od wdrożenia badań w 1985 roku w naszym kraju odnotowano ponad 150 zakażeń HIV u dzieci, a do 31 stycznia tego roku zakażenie HIV stwierdzono u 21 323 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski.

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.