System triage w szpitalu. Każdy pacjent dostanie opaskę

Czytaj dalej
Fot. Wioletta Mordasiewicz
Wioletta Mordasiewicz

System triage w szpitalu. Każdy pacjent dostanie opaskę

Wioletta Mordasiewicz

Tzw. system triage ma zostać od 1 listopada wprowadzony na stargardzkim SOR.

System segregacji pacjentów tzw. triage polega na tym, że pacjenci dostają opaski w trzech kolorach. Dzięki nim wiedzą czy zostaną przyjęci w pierwszej kolejności czy też będą musieli poczekać dłużej. Kolor czerwony będą mieli ci pacjenci, którzy mają zostać przyjęci w trybie natychmiastowym, bo ich stan zdrowia może zagrażać życiu. Żółty kolor opaski przeznaczony będzie dla pacjentów, którzy będą przyjmowani w drugiej kolejności, a zielony dla osób z najniższym stopniem zagrożenia życia.

- System triage nie jest czymś nowym - mówi Paweł Bakun, dyrektor Samodzielnego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stargardzie. - To rozwiązanie systemowe. Większa część SOR taki system już wdrożyła. My będziemy go stosować od 1 listopada.
Dyrektor dodaje, że na SOR powinni trafiać ci pacjenci, u których występuje zagrożenie zdrowia lub życia.

- A u nas SOR działa trochę jak izba przyjęć - mówi dyrektor. - Często pacjenci w zastępstwie przychodni przychodzą na SOR. I uzyskują u nas pomoc, oczywiście. Ale bywa, że trzeba na nią czekać.

Segregowaniem pacjentów wedle stanu zdrowia oraz monitorowaniem tego, co się dzieje na SOR ma się zająć na razie ratownik medyczny, jak mówi dyrektor, z wykształceniem lekarskim.

Wprowadzenie systemu triage i zatrudnianie dodatkowych osób na SOR jest efektem skarg pacjentów i w efekcie stanowiska, jakie niedawno przyjęła rada miejska, zaniepokojona zbyt długim oczekiwaniem pacjentów na przyjęcie do lekarza.

Wioletta Mordasiewicz

Wioletta Mordasiewicz, dziennikarz. W Głosie Szczecińskim pracuję od 2004 roku. Zajmuję się bieżącymi sprawami Stargardu i powiatu stargardzkiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.