Joanna Maraszek [email protected]

Świnoujście: Zabytkowy kościół doczeka się remontu elewacji wieży

Świnoujście: Zabytkowy kościół doczeka się remontu elewacji wieży
Joanna Maraszek [email protected]

Kościół p.w. Chrystusa Króla remontowany jest już od trzech lat. Zabytkowa świątynia przechodzi etapową renowację ścian. Budynek został pokryty w latach 80. XX wieku cementowo-wapienną zaprawą, której struktura i właściwości powodowały nadmierne wchłanianie wilgoci. Zaprawa powodowała zatrzymanie wody w murach, tym samym murszenie cegieł, z których wybudowano obiekt. Cegły się kruszyły, a na ścianach wewnątrz budynku powstały pęcherze.

Trudne początki

Do trudnego zadania, jakim jest osuszanie ścian i skuwanie elewacji przystąpił, jeszcze przed odejściem na emeryturę, ówczesny proboszcz parafii.

- Zadanie nie było łatwe - opowiada prałat Kazimierz Sasadeusz. - Zanim udało się przystąpić do prac, musieliśmy ustalić ze specjalistami, jak remont ma przebiegać. Nie było wiadomo, czy kościół będzie mógł pozostać z odkrytą cegłą od zewnątrz. Wszystko wyjaśniało się po próbnym usuwaniu elewacji. Eksperci obejrzeli cegłę, by stwierdzić, w jakim jest stanie.

Pierwszy etap remontu rozpoczął się od wschodniej nawy bocznej. Było to miejsce w najgorszym stanie. Tam elewacja, z powodu nadmiernego zawilgocenia sama się kruszyła, odpadając. Mury budynku kościoła były odwilgacane od środka. Wewnątrz tworzono odwierty, umieszczając środek pochłaniający nadmiar wody. Po wstępnych pracach ustalono, że stan cegieł przez lata tak bardzo się pogorszył, iż bezpieczniejszym dla budynku będzie umieszczenie nowej, znacznie lepszej od poprzedniej elewacji. Za to wewnątrz świątyni cegły pozostaną odsłonięte, pozwalając ścianom oddychać.

Pieniądze na remont

Remont jest niezwykle kosztowny. Zabytek wymaga specjalnego traktowania. Każdy etap, to koszt od 100 do 500 tys. zł, w zależności od wielkości ściany.

- Obecnie kosztorys remontu wieży opiewa na 500 tys. zł - informuje ks. Bogusław Gurgul, obecny proboszcz parafii. - Być może ten koszt jeszcze zmaleje. Czekam na ofertę konkurencyjnej firmy, która również zajmuje się renowacją zabytkowych budynków.

Proboszcz nie ukrywa, że fundusze odgrywają ogromną rolę w prowadzeniu prac.

- Dzięki temu, że miasto przyznało nam 250 tys. zł na remont wieży, będziemy mogli zacząć remont już w przyszłym roku - informuje ks. Bogusław Gurgul. - Równocześnie staramy się o dodatkowe środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli nie uda się ich pozyskać, zamierzamy złożyć wniosek z prośbą o dofinansowanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Przyznanie dofinansowania zaowocuje rozpoczęciem remontu już na początku wiosny, by mury latem mogły się osuszyć. Położenie nowej elewacji będzie się odbywało jeszcze przed jesienią, kiedy pogoda na to pozwala.

- Kiedy uporamy się z remontem wieży kościelnej, pozostanie nam tylko jedna ściana - wyjaśnia proboszcz.

To nie pierwsza pomoc miasta w ratowaniu zabytku. Kościół już dostał 100 tys. zł na remont ściany frontowej.

Wielki zabytek

Kościół p.w. Chrystusa Króla, to nie tylko główna parafia w mieście, ale także jeden z najstarszych zabytków, który ma niezwykłą historię. O dziejach budynku oraz jego parafian wiedza czerpana jest głównie z dokumentów odnalezionych podczas generalnego remontu, przeprowadzonego w 1981 roku. Znaleziono je wtedy wewnątrz kuli wieńczącej wieżę kościoła. Dokument ten zawierał wiele informacji o tym kościele, jak również o jego poprzedniku, małym kościółku w wiosce Westswine, znajdującej się niegdyś na obszarze obecnego Świnoujścia. Data założenia tamtego kościoła nie jest znana. Różne wzmianki w dokumentach wskazywały, iż został wzniesiony około 1480 roku. Być może był on jeszcze starszy, jako że o kościele w „Zwune” wspominał już dokument z 1336 roku. Do roku 1629 świątynia ta była kościołem parafialnym, a następnie wchłonęła ją parafia Karsibór.

Od roku 1747 podejmowano starania o rozbudowę kościoła. Sami mieszkańcy nie byli na tyle bogaci, aby udźwignąć samodzielnie ciężar sfinansowania rozbudowy. Dlatego zwrócili się do ówcześnie panującego Fryderyka II o pomoc finansową. Jednak monarcha ten był znany ze swego skąpstwa i mieszkańcy Świnoujścia musieli czekać aż nastaną rządy bardziej hojnego władcy Fryderyka Wilhelma II, który to zadysponował kwotę 12 tysięcy talarów na modernizację kościoła. Zobowiązał również berlińskiego projektanta Gilly do przedłożenia projektu budowy. Po upływie dwóch lat rozpoczęto prace budowlane. W roku 1881, dzięki wielkim staraniom, pastor Steinbuck zebrał wystarczające fundusze, pozwalające na kolejną przebudowę. Miała ona na celu nadanie świątyni charakter chrześcijański, poprzez ustawienie ołtarza w osi głównej budynku, zmianę oświetlenia, otynkowaniu zewnętrznej części kościoła.

Dodano również wieżę, która górowała nad miastem. Większość prac, przy tej przebudowie, została wykonana przez miejscowych rzemieślników. Cała przebudowa trwała od 13 czerwca do 20 września 1881 roku. Po drugiej wojnie światowej kościół przez jakiś czas stał pozbawiony opieki.

Dopiero w 1946 roku ówczesny proboszcz świnoujskiej parafii podjął starania o przekazanie świątyni do dyspozycji kościoła katolickiego. Jeszcze do 1950 roku msze odprawiał protestancki pastor.

Joanna Maraszek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.