Joanna Maraszek joanna.maraszek@polskapress.pl

Świnoujście. Uczniowie Morskiej pojadą na zagraniczny staż

Uczniowie Morskiej w nowym roku szkolnym będą uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. To wymiana zagraniczna i odbywanie zajęć w Akademii Morskiej Uczniowie Morskiej w nowym roku szkolnym będą uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. To wymiana zagraniczna i odbywanie zajęć w Akademii Morskiej w Szczecinie
Joanna Maraszek joanna.maraszek@polskapress.pl

Mimo wakacji, kadra Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu pracuje nad zorganizowaniem stażu w Irlandii i Portugalii dla 80. uczniów

============01 Tytuł Sans 36 Bd (24924546)============
Uczniowie Morskiej pojadą na zagraniczny staż
============13 Tekst - Lokalizator - blue (24923959)============
Świnoujście
============05 Body Tekst J bez wcięcia (24923965)============
Choć uczniom „Morskiej“ na razie nie w głowie nauka, część już się pisze na praktyki w roku szkolnym.

- Nasza szkoła rozpoczęła pracę nad projektem „Nowe doświadczenia moją przyszłością - mobilność uczniów Zespołu Szkół Morskich kluczem do sukcesu zawodowego” w ramach programu Erasmus+ - wyjaśnia Marzena Baranowska, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Projekt ten przewiduje udział 80 uczniów.

- Będą to dwie grupy 20-osobowe klas informatycznych i logistycznych w Irlandii i Portugalii oraz dwie grupy 20-osobowe klas technik nawigator, technik mechanik okrętowy w Portugalii - informuje Marzena Baranowska.

Projekt zakończy 30 czerwca 2019 roku. Maksymalna przyznana kwota dofinansowania wynosi 150000,00 EURO tj. 645975 PLN.

- Projekt został zatwierdzony do realizacji z listy rezerwowej Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe i otrzymał dofinansowanie z projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - wyjaśnia Pani Dyrektor.

Uczniowie, którzy przejdą procedurę rekrutacyjną i zakwalifikują się do udziału w projekcie odbędą 2-tygodniowe praktyki. Będą się one odbywały w zakładach pracy wybranych przez irlandzkiego partnera projektu - Your International Training oraz portugalskiego partnera projektu na statku w Portugalii - Your Mobility Partner - Intercultural Association Mobility Friends.

Młodzież przygotuje raporty z odbytych praktyk, które dokumentować będą przebieg stażu. Uczestnicy projektu otrzymają odpowiednie certyfikaty wydane przez zakłady pracy oraz dokument Europass Mobilność.

- Ze środków projektu uczestnicy otrzymają nie tylko do świadczenie - mówi Marzena Baranowska. - Projekt przewiduje, że jego uczestnicy będą mieli opłaconą podróż tam i z powrotem do miejsca odbywania stażu oraz koszty przejazdu w miejscu stażu, to zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia, wycieczki fakultatywne połączone ze zwiedzaniem.

Uczniowie będą objęci ubezpieczeniem OC i NW, otrzymają strój roboczy niezbędny do odbycia praktyki przez i dostaną kieszonkowe na czas pobytu za granicą.

- Przez cały czas trwania stażu uczestnikom będzie towarzyszyć dwóch nauczycieli ze szkoły - informuje Marzena Baranowska. - Autorem i koordynatorem projektu jest nauczycielka języka angielskiego Elżbieta Kowalczyk.

Praktyki, to zdaniem nauczycieli ważna przygoda.

- To ogromna szansa dla naszych uczniów - mówi Dyrektor ZSM. - Nie tylko będą mogli sprawdzić dotychczas nabyte umiejętności i wiedzę, ale także zdobyć nowe i po powrocie dzielić się nimi i wykorzystywać najpierw w szkole, później w życiu zawodowym.

Zdjęcia ze stażu i informacje o jego przebiegu będą umieszczane na bieżąco na oficjalnym profilu szkoły w mediach społecznościowych.

Jak informuje Pani Dyrektor, uczniowie Szkoły Morskiej są bardzo aktywni i to nie pierwsze przedsięwzięcie, w które się angażują. Starają się uczestniczyć w większości wydarzeń związanych z kierunkiem kształcenia i profilem ich szkoły.

- Ostatnim w roku szkolnym projektem, w jakim uczestniczyli była konferencja klas mundurowych dla szkół realizujących innowacje pedagogiczne w zakresie edukacji obronnej - mówi Marzena Baranowska.

Od nowego roku szkolnego, uczniowie będą także mieli możliwość współpracy z Akademią Morską w Szczecinie.

- Szczecińska uczelnia w ramach patronatu zobowiązuje się wspierać nauczanie przedmiotów ogólnych i specjalistycznych, opracowywać i realizować autorskie programy nauczania, realizować wspólne przedsięwzięcia edukacyjne oraz organizować i wspierać przedsięwzięcia naukowe - wyjaśnia Pani Dyrektor.

Jest jedyną ponadgimnazjalną szkołą morską, która kształci na poziomie operacyjnym żeglugi międzynarodowej ( do stopni oficerskich) i już za kilka miesięcy będzie pierwszą państwową szkołą morską prowadzoną przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Joanna Maraszek joanna.maraszek@polskapress.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.