Świnoujście: Przebudowa Wojska Polskiego największą inwestycją drogową w tym roku

Czytaj dalej
Fot. Fot. joanna maraszek
Joanna Maraszek

Świnoujście: Przebudowa Wojska Polskiego największą inwestycją drogową w tym roku

Joanna Maraszek

Ulica Wojska Polskiego w Świnoujściu zostanie przebudowana na odcinku od granicy polsko-niemieckiej do skrzyżowania z ulicą Leśmiana.

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego będzie największą z realizowanych w tym roku inwestycji drogowych. Ulica zmieni się nie do poznania. Po przebudowie nawet nie będą nią mogły jeździć dorożki.

- Będzie wykonywana w ramach porozumienia polsko-niemieckiego pod nazwą „Poprawa infrastruktury transportowej na pograniczu polsko – niemieckim Euroregionu Pomerania“ - wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta. -Czekamy na podpisanie umowy na dofinansowanie modernizacji ulicy Wojska Polskiego. Z informacji, które posiadam, dodatkowej weryfikacji wymaga wniosek aplikacyjny jednego z sześciu parterów polsko - niemieckiego projektu. Mamy nadzieję, że umowa zostanie podpisana jak najszybciej, otrzymamy środki i będzie można uruchomić procedury przetargowe na wyłonienie wykonawcy inwestycji, na którą posiadamy już niezbędna dokumentację.

Pierwotnie zakładano, że rozstrzygnięcie przetargu na wyłonienie wykonawcy nastąpi w sierpniu bieżącego roku a we wrześniu przekazanie placu budowy. Nie jest wykluczone, że terminu uda się dotrzymać.

- Całość inwestycji powinna zakończyć się w ostatnim kwartale 2018 roku - dodaje Robert Karelus.

Inwestycja szacowana jest na ponad 13 milionów złotych, z czego 80,62 % pochodzić będzie ze środków unijnych pozyskanych w ramach programu Interreg V a.

- Ulica Wojska Polskiego przebudowana zostanie na odcinku od granicy polsko-niemieckiej do skrzyżowania z ulicą Leśmiana - mówi Karelus. - Wyremontowane zostaną wszystkie skrzyżowania oraz wybudowane zostanie sprawne odwodnienie i oświetlenie pasa drogowego. Zagospodarowany zielenią zostanie także pas drogowy. Wymieniona zostanie nawierzchnia ulicy. Długość odcinka objętego przebudową wyniesie 1568 mb.

Nowe oblicze zyskają również skrzyżowanie z ulicą Bałtycką oraz miejsce styku ulicy Wojska Polskiego z niemiecką drogą gminną prowadząca w kierunku Ahlbecku.

Na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i 11. Listopada planowane jest wyznaczenie dodatkowych pasów skrętu w lewo. W związku z rozbudową skrzyżowań o dodatkowe pasy skrętu wycince może ulec około 70 drzew. Zostaną one zastąpione nowymi nasadzeniami wzdłuż ulicy.

Organizacja ruchu zostanie ostatecznie uzgodniona z wykonawcą inwestycji i choć zgodnie z założeniami przebiegać będzie ona etapowo, w systemie wahadłowym, można spodziewać się krótkotrwałych, czasowych wyłączeń z ruchu tej drogi do przejścia granicznego.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.