Stefan Andrzejewicz

Świnoujście. Ekspresowe tempo budowy

Świnoujście. Ekspresowe tempo budowy
Stefan Andrzejewicz

W świnoujskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej powstaje nowy kocioł, który ma sprostać oczekiwaniom mieszkańców i licznych tu firm na energię grzewczą.

W PEC Świnoujście zdecydowano o rozbudowie ciepłowni o nową jednostkę kotłową z 8 MW mocy cieplnej, zasilaną paliwem węglowym.

- Decyzję o uruchomieniu projektu podjęliśmy na początku tego roku, a już 4 lipca rozpoczęliśmy budowę - mówi Grażyna Kołowiecka, prezes zarządu PEC Świnoujście. - Pół roku na planowanie, wybór wykonawców i uzyskanie wszelkich pozwoleń uważam za czas bardzo dobrze wykorzystany. Wart podkreślenia jest również fakt, że na półmetku inwestycji możemy pochwalić się jej sprawnym i niezakłóconym niczym przebiegiem. Jest to zasługa zarówno pracowników PEC-u, jak i wykonawców zleconych zadań. Wszyscy podchodzimy do tej realizacji z wyjątkową starannością i dyscypliną. Wiemy, że już w tym sezonie nasi odbiorcy oczekiwać będą od nas pełnej gotowości grzewczej. Cieszę się, że jesteśmy częścią zrównoważonego rozwoju miasta Świnoujście. Reprezentowane przeze mnie przedsiębiorstwo również zwiększa potencjał, który da nam wszystkim nowe perspektywy.

Nadzór nad inwestycją PEC-u pełni Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Eko-Inwest S.A., które w Świnoujściu nadzorowało także budowę gazociągu dla Gaz-System oraz budowę i modernizację kotłów, w tym na biomasę i budowę instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Dolna Odra (PGE), czy dla PGNiG Termika przebudowę biomasowego kotła w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. To firma z wieloletnim doświadczeniem, w tym w branży energetycznej.

- Inwestycja w świnoujskim PEC-u jest dla Eko-Inewst kolejnym w branży energetycznej nadzorowanym projektem - mówi Michał Naściuk, inżynier kontraktu z Eko-Inwest. - Mamy spore w tym zakresie doświadczenie i cieszymy się, że możemy się nim podzielić. W roku 2002 uzyskaliśmy Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy współpracę z firmami, które stawiają na jakość, rzetelność i terminowość. Potwierdzam, że harmonogram prac jest dochowywany, a zakres robót wykonywany z przestrzeganiem wszystkich norm jakościowych. Nie odnotowaliśmy żadnych nieoczekiwanych zdarzeń, bo wszystko zostało z dużym wyprzedzeniem i skrupulatnie zaplanowane. Cenię takie podejście do realizacji zadań.

Wykonawcą instalacji odpylania jest firma Instal-Filter, która z ponad 20-letnim doświadczeniem zajmuje się przemysłowymi systemami ochrony powietrza. Posiada liczne referencje z realizacji instalacji odpylania, filtracji i neutralizacji zanieczyszczeń, m.in. od PEC Stargard, SEC Szczecin, PGNiG, Tauron i wielu innych firm z branży energetycznej.

- Emisja gazów to w przemyśle i w codziennym życiu tak powszechne zjawisko, jak dla człowieka oddychanie - tłumaczy Maciej Napieralski, menedżer kontraktu Instal-Filter. - Te zjawiska mają ze sobą wiele wspólnego, ale źle skorelowane mogą szkodzić zdrowiu. Dlatego tak ważna jest eliminacja zanieczyszczeń. I my technologicznie właśnie tym się zajmujemy. Nasze instalacje są skomplikowane i zaawansowane technologicznie, ale zasada ich działania jest prosta. W procesie filtracji powietrze oddzielane jest od pyłów natomiast stosując odpowiednie dodatki neutralizujemy szkodliwe substancje gazowe. W efekcie tego działania oczyszczone powietrze oddawane jest do atmosfery.

Niby proste, a jednak wymaga specjalizacji. I to co jeszcze dla nas ważne, również nieszablonowego podejścia do potrzeb klienta. W przypadku PEC-u Świnoujście kluczowe znaczenie miała uzdrowiskowa lokalizacja instalacji, a także dobór urządzeń z możliwością dalszej rozbudowy dla osiągania coraz wyższych standardów emisyjnych.

Stefan Andrzejewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.