Wioletta Mordasiewicz

Susza zmarnowała rolnikom ich plony. Do gmin lawinowo wpływają wnioski

Największe straty rolnicy szacują na zbożach i rzepaku. Pogoda wysuszyła również trawę, której brakuje w hodowlach bydła Fot. wm Największe straty rolnicy szacują na zbożach i rzepaku. Pogoda wysuszyła również trawę, której brakuje w hodowlach bydła
Wioletta Mordasiewicz

Upały i brak deszczu powodują spustoszenia na polach rolników. Straty są bardzo duże. Gospodarze masowo występują o odszkodowania.

Na biurka urzędników w gminach powiatu stargardzkiego wciąż wpływają wnioski od rolników, których uprawy ucierpiały na skutek suszy.

- Plony na zbożach ozimych i rzepaku są o ponad 50 proc. niższe niż rok temu, zaś na jarych aż o 70 proc. - mówi Dorota Mazur z Urzędu Gminy Stargard. - Straty są też na roślinach okopowych. Plony są mniejsze o ponad 30 proc.

Do gminy wpłynęło już ponad 270 wniosków o rekompensaty. To rolnicy mieszkający w tej gminie, ale także w okolicznych jak Dolice czy Suchań, którzy pola mają na terenie gminy Stargard. Większość poszkodowanych przez suszę to rolnicy indywidualni. O odszkodowania starają się też duże firmy rolnicze. Do gminy wpłynęło 16 takich wniosków.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.