Sukces szpitala miejskiego i przegrana szkoły morskiej

Czytaj dalej
Joanna Maraszek

Sukces szpitala miejskiego i przegrana szkoły morskiej

Joanna Maraszek

Wynik głosowania na budżet obywatelski przyniósł radość, ale też rozczarowanie

W III edycji budżetu obywatelskiego wpłynęło 20 wniosków, z czego zakwalifikowanych zostało 13. Głosowanie trwało od 29. sierpnia do 23. września. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, Budżet Obywatelski 2017 cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Świnoujścia. Łącznie oddano 7594 głosy, w tym głosów ważnych 6874.

- Budżet obywatelski, w którym wzięliście udział, mobilizując jednocześnie mieszkańców miasta do głosowania nad propozycjmi projektów, jest najwyższą formą partycypacji obywatelskiej - powiedział Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, podczas ogłaszania wyników głosowania. - Dzięki takim ludziom, jak wy, to miasto nabiera nowego, nowoczesnego kształtu, stając się prawdziwie europejskim kurortem. Chylę przed wami głowę.

Wielka wygrana

W tym roku najwięcej głosów zebrał szpital miejski, który walczył o zapewnienie transportu medycznego pacjentom szpitala oraz doposażenie oddziałów szpitalnych w sprzęt medyczny dla poprawy komfortu przeprowadzenia zabiegów operacyjnych, monitoro-wania akcji porodowych oraz diagnozowania chorób układu krążenia.

Pracownicy szpitala zebrali 2124 głosy, z czego 1944 były ważne. Ten sukces zawdzięczają sami sobie.

- Starałyśmy się przychodzić na plac Wolności codziennie z wnioskami do budżetu obywatelskieg i zachęcać ludzi do głosowania - zapewnia Mirosława Golczak ze szpitala miejskiego w Świnoujściu. - To leży w naszym interesie. Pracujemy w szpitalu i zależy nam na tym, by funkcjonował lepiej i miał, jak najlepsze zaplecze. Ale żeby to uzyskać, trzeba pieniędzy. Bardzo się cieszymy, że udało nam się je wywalczyć dla szpitala. W tym roku do zbierania włączyli się wszyscy, pracownicy szpitala, ale też nasze rodziny i znajomi.

Akcja ta była bardzo dobrze zorganizowana i to na każdym etapie.

- Dyżurowałyśmy w terenie, ale te dyżury były dobrowolne. Z wnioskami do wypełnienia chodziły te osoby, które chciały, nie było przymusu - mówi Aneta Kamińska, naczelna pielęgniarka szpitala.

- Oczywiście także zachęcałyśmy pacjentów do wypełniania wniosków - dodaje Krystyna Dolata ze świnoujskiego szpitala. - Szpital ma duże potrzeby, więc warto było starać się o ich zaspokojenie.

Dzięki uzyskanym środkom szpital kupi nowy ambulans na potrzeby szpitala, który będzie transportował pacjentów, czy dowoził krew.

Gorzkie rozczarowanie

Większość placówek o głosy starało się, jak może. Podobnie Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu do zbierania głosów włączył uczniów i nauczycieli.

- Plac przed budynkiem wymaga kapitalnego remontu - mówi Marzena Baranowska, dyrektorka szkoły. - Nie chodzi tylko o estetykę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Nasze ogrodzenia były postawione w 1978 roku i od tamtej pory stoją. Bardzo staraliśmy się o, jak największą liczbę głosów. Niestety środków na remont nie udało się pozyskać.

Pani dyrektor szczególnie ubolewa nad tym, że liczba głosów kwalifikowała projekt odnowienia dziedzińca wraz z ogrodzeniem szkoły. Projekt nie zakwalifikował się ze względu na zasady przyznawania funduszy. Projekt pozyskania środków na remont zdobył 363 ważne głosy. Do budżetu weszły inne projekty, które otrzymały mniej głosów, ale mieściły się w budżecie. Fundusze o które ubiegała się szkoła morska, po zsumowaniu z pozostałymi zakwalifikowanymi projektami, przekraczały planowany budżet.

- Wielka szkoda, że tak się stało - mówi Janusz Żmur-kiewicz, prezydent miasta. - Niestety tak skonstruowany jest regulamin i musimy się go trzymać.

ZSM prosiło o 500 tys. zł, a w puli budżetowej do dyspozycji zostało tylko 300 tys. zł.

- Nie mamy wyjścia, musimy się pogodzić z regulaminem, choć nie ukrywam, że i 300 tysięcy mielibyśmy na co wydać, choćby na częściowy remont - ubolewa pani dyrektor. - Z pewnością udałoby się nam zebrać jeszcze więcej głosów, jednak większość naszych uczniów nie mieszka w Świnoujściu lecz pochodzi z okolic.

Czas na zmiany

Co roku, na przełomiekwietnia i maja, prezydent powołuje komisję do spraw budżetu obywatelskiego. W jej skład wchodzą przedstawiciele klubów radnych, sekretarz miasta, jako przewodnicząca komisji oraz rzecznik magistratu i przedstawiciele organizacji pożytku publicznego. Regulamin ulega zmianie, w miarę potrzeb. Od pierwszej edycji zmieniło się wiele. Wcześniej brakowało podziału na kategorie projektów - twarde i miękkie. Dawniej projekt mogły składać tylko osoby zameldowane w Świnoujściu. Teraz wystarczy, by mieszkały na terenie miasta. Wnioskodawcy mogą mieć już 13 lat, a nie 16, jak wcześniej proponowano. O wprowadzanych zmianach decyduje komisja. Również uwzględnia sugestie mieszkańców.

- Oczywiście będziemy brać pod uwagę wszystkie ewentualności - informuje Iwona Szko-pińska, sekretarz miasta. - Analizujemy każde doświadczenie, a takiego, jak w przypadku szkoły morskiej jeszcze nie mieliśmy. To nowa sytuacja. Być może członkowie komisji zdecydują o zmianie regulaminu, ale trudno teraz o tym mówić. To dopiero trzecia edycja budżetu obywatelskiego. Wciąż modyfikujemy, udoskonalamy jego zasady. Myślę, że możemy być dumni z wyników ostatniej edycji. aą

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.