Strażacy ewakuowali migrantów z bagna przy granicy. Straż Graniczna oskarża aktywistów i stację telewizyjną (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Straż Graniczna / KW PSP Białystok
adek

Strażacy ewakuowali migrantów z bagna przy granicy. Straż Graniczna oskarża aktywistów i stację telewizyjną (zdjęcia)

adek

Podlascy strażacy ewakuowali z bagnistego terenu w okolicach miejscowości Pasieki troje migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę. Straż Graniczna oskarża aktywistów i stację telewizyjną o utrudnianie poszukiwań i ewakuacji poszkodowanych.

W sobotę, o godz. 20.20, podlascy strażacy zostali wysłani do pomocy Straży Granicznej oraz zespołowi ratownictwa medycznego w okolicach miejscowości Pasieki w powiecie hajnowskim. Musieli ewakuować trzy osoby z trudno dostępnego bagnistego terenu. Na początku poszkodowani mieli zostać zabrani drogą powietrzną.

- Poprzez ARCC postawiono w gotowość śmigłowiec z Mińska Mazowieckiego. Jednak ostatecznie podjęto decyzje o ewakuacji lądem - mówi Piotr Chojnowski, rzecznik KW PSP w Białymstoku. - Na miejscu działało osiem samochodów straży pożarnej i trzydziestu strażaków.

Akcja zakończyła się dopiero o godz. 2.18 w niedzielę. Winą za przedłużenie się akcji ratunkowej strażnicy graniczni obarczają aktywistów wspieranych przez jedną ze stacji telewizyjnych.

- Nie chcieli podać dokładnej lokalizacji nielegalnych imigrantów. W tym czasie funkcjonariusze SG i strażacy prowadzili wyjątkowo trudną akcję poszukiwawczą na bagnach. Nie mogli odnaleźć osób. Do działań zaplanowano użycie śmigłowca i BSP. Dopiero po 2 h zgłosił się mężczyzna, który powiedział, że doprowadzi służby do migrantów. Na miejscu oczekiwali dziennikarze, duża grupa aktywistów oraz 3 obywateli Afganistanu, którzy zostali zabrani do szpitala. Ich stan zdrowia jest dobry - czytamy na Twitterze Straży Granicznej.

W sobotę (7.01.2023) do Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 61 cudzoziemców m.in. ze Sri Lanki i Sudanu. 14 osób podchodziło pod barierę, ale wycofało się na Białoruś. Sześcioro obywateli Jemenu nielegalnie przeprawiło się przez rzekę graniczną Przewłoka. W pobliżu osady o tej samej nazwie odkryto też zwłoki mężczyzny.

- Na miejscu policjanci prowadzili czynności procesowe i identyfikacyjne pod nadzorem prokuratora. Na ten moment nie jest znana tożsamość mężczyzny - podała Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Więcej informacji o tym zdarzeniu przeczytacie w artykule: Przewłoka. W pobliżu granicy z Białorusią znaleziono zwłoki mężczyzny

Zobacz także:
[polecane]24236777,24232867,24205405,23925353[/polecane]

adek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.