Stargard. Wszystkie budynki na cele szkolne

Czytaj dalej
Olimpia Dudek

Stargard. Wszystkie budynki na cele szkolne

Olimpia Dudek

Miasto ma wstępny projekt sieci szkół, która ma obowiązywać po wprowadzeniu reformy oświaty. W Stargardzie ma być dziesięć podstawówek. Najwięcej emocji budzi kwestia lokalizacji SP 4.

Ostateczny kształt nowej sieci szkół ma być gotowy przed lutową sesją rady miejskiej. Obecnie trwają spotkania z nauczycielami i rodzicami uczniów. Odbyły się one już m. in. w Gimnazjum nr 3, Szkole Podstawowej nr 5 i Zespole Szkół Ogólnokształcących.


- Przygotowany przez nas projekt został bardzo głęboko przeanalizowany - zapewnia Ewa Sowa, do niedawna zastępczyni prezydenta Stargardu. - Braliśmy pod uwagę dobro uczniów i niepokoje środowiska nauczycielskiego. Zdajemy sobie sprawę, że część nauczycieli stoi przed obliczem likwidacji miejsc pracy. Bardzo dokładnie z wydziałem edukacji wszystko analizowaliśmy. Konsultowaliśmy się też ze związkami zawodowymi, z radnymi na komisjach.

Jedne wchłoną drugie

Szkoła Podstawowa nr 1 pozostanie szkołą podstawową z tym, że 8-letnią. Zespół Szkół Ogólnokształcących nie będzie zespołem szkół, a gimnazjum zostanie wchłonięte przez SP 2.

Szkołą 8-letnią będzie też SP3, które wchłonie obecne Gimnazjum nr 2. Miasto ma dwa pomysły na „czwórkę” . SP 4 może powstać na bazie obecnej SP 4 i Gimnazjum nr 4.

- Z tym, że budynek gimnazjum miałby się stać budynkiem macierzystym i byłyby tam klasy od 1 do 8 - dodaje Ewa Sowa. - Klasy młodsze chodziłyby tam z os. Zachód, a klasy starsze z obwodu, który będzie obejmował część os. Zachód i os. Chopina. Budynek obecnej szkoły podstawowej w jednym z zamierzeń miał być miejscem, w którym uczyłyby się dzieci z terenu os. Chopina, klasy młodsze 1-3 czy 1-4. To jest jeszcze wszystko w ramach konsultacji.

W drugiej wersji urzędników, gdyby obie te szkoły miały funkcjonować niezależne i być 8-letnimi szkołami podstawowymi, wtedy z obwodu SP 4 musiałaby być wydzielona część osiedla Chopina i przypisana do budynku po Gimnazjum nr 4.

- To też niepokoi rodziców, bo część uczniów z os. Chopina musiałaby uczęszczać do szkoły po drugiej stronie ul. Szczecińskiej - tłumaczyła radnym na sesji Ewa Sowa.

Do szkoły przez ulicę

Stargard. Wszystkie budynki na cele szkolne


Miasto zapewnia, że w maksymalny sposób zadba o bezpieczeństwo dzieci.


- Są światła i byłaby zatrudniona osoba, która czuwałaby nad bezpieczeństwem uczniów - zapewniają urzędnicy.

8-klasowymi szkołami podstawowymi mają też być: SP 5, SP 7 i SP 8. A także SP 6, przy czym na osiedlu Pyrzyc-kim planowana jest budowa zespołu budynków edukacyjnych, które mają pomieścić przedszkole i uczniów klas początkowych szkoły podstawowej. Na bazie Gimnazjum nr 1 planowana jest kolejna szkoła podstawowa, do której mają uczęszczać uczniowie ze zmodyfikowanych obwodów Szkoły Podstawowej nr 5. Kolejna podstawówka ma powstać na bazie Gimnazjum nr 3.

Jeśli taka będzie ostateczna wersja sieci szkół, wszyscy muszą się uczyć z okresem przejściowym. Niektóre szkoły mogą być nadmiernie liczne, co spowoduje konieczność wprowadzenia w nich dwuzmianowości. Ale w innych uczniów może chwilowo brakować.

Baza szkolna ma też zostać wykorzystana do tego, by zwiększyć liczbę miejsc dla młodszych mieszkańców miasta , czyli przedszkolaków.

- Bazę szkolną można wykorzystać do utworzenia oddziałów przedszkolnych, jak to ma miejsce w SP3 - mówi Ewa Sowa. - Chcemy ten proces na jej parterze dokończyć. Ale podobne pomysły można zrealizować w innych szkołach, jak w budynkach Gimnazjum nr 3 i 4 czy Szkoła Podstawowa nr 4.

W sprawie nowej sieci szkół trwają konsultacje.

Olimpia Dudek

Redaktor online na co dzień. Bardzo skoncentrowana na MMA oraz tenisie, co też czasem daje upust na portalu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.