Stargard: Trójka uczy dzieci od 70 lat

Czytaj dalej
Fot. Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska

Stargard: Trójka uczy dzieci od 70 lat

Emilia Chanczewska

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego, działająca przy ul. Limanowskiego 7, świętuje jubileusz 70-lecia. W wielkim skrócie przywołujemy dzieje wiekowej, ale nowoczesnej dziś placówki

Budynek SP 3 stanął w 1896 roku. W czasie wojen pełnił funkcję szpitala wojennego i obozowego. 1 września 1947 roku otwarta została Szkoła Podstawowa nr 3, jako trzecia z kolei szkoła w Stargardzie. Nie miała sprzętu, ani pomocy naukowych. Lekcje odbywały się na trzy zmiany, był VII-klasowy system. Liczba uczniów w klasach dochodziła do 60. Nauczanie odbywało się w prymitywnych warunkach.

W 1951 r. wydział oświaty wyposażył szkołę w mapy geograficzne i historyczne, globusy, ekierki, kątomierze, cyrkle, tablice poglądowe, liczydła, piłki sportowe. W roku szkolnym 1948/49 oddano do użytku pierwsze piętro, w szkole znajdowało się 13 pomieszczeń do zajęć. Dawne piwnice zamieniono na pracownię zajęć praktyczno-technicznych.

1000-lecie państwa

Drewniane podłogi zastąpiono płytkami PCV, odnowiono ściany. Poprawiło się oświetlenie izb lekcyjnych, dostosowano ławki. W roku 1958 szkoła przyłączyła się do akcji „1000-lecie Państwa Polskiego”. Nauczyciele zadeklarowali na ten cel 1 procent od swoich poborów. Tym samym sposobem chciano urzeczywistnić marzenie, aby w klasach nie uczyło się po 60 osób. Rok 1966/67 wypadał w 20-lecie istnienia szkoły. Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę przejścia szkoły z systemu klas na system klasopra-cowni. Powstało sześć pracowni. Rozpoczęto remont kapitalny trwający 2 lata, który pochłonął ogromną wtedy sumę miliona zł.

Lata 60-90

1 września 1968 roku oddano do użytku scenę na boisku szkolnym. W roku szkolnym 1973/74 dyrektorstwo na 8 lat obejmuje Anna Karaś. Lekcje prowadzono metodą podziału na zespoły, każdy tydzień rozpoczynano porannym apelem. W 1974 roku przeprowadzono pierwsze wybory do Rady Samorządu Szkolnego. Pod koniec 1979 r. zapadła decyzja o połączeniu dwóch szkół SP 2 i 3. Otworzono przejście między dwoma budynkami. W jednym uczyły się klasy I-V, w drugim VI-VIII. W szkole zatrudniono 72 nauczycieli oraz 30 pracowników administracji i obsługi. Zmieniono nazwę na Szkoła Podstawowa nr 3 im. K.I. Gałczyńskiego.

Od roku 1985 szkoła jest organizatorem międzyszkolnego konkursu ortograficznego o tytuł „Mistrza ortografii Stargar-du”. Jego pomysłodawczynią była nauczycielka języka polskiego Barbara Mamoń. W 1985 roku dyrektorem zostaje młody nauczyciel Romuald Bobro-wicz, wicedyrektorami Danuta Krychowska i Kazimierz Roma-nowski.

Wygrał Makuszyński

W latach 1992-1999 uczniowie odnosili wiele sukcesów w sporcie. Koszykarze z trenerem Tomaszem Urbaniakiem byli niepokonani w imprezach organizowanych przez miasto, region i w rozgrywkach ogólnopolskich. W latach 1999-2006 modernizowany był budynek szkoły, wymieniane okna, malowane klasy, odnawiane korytarze i łazienki. W 2007 r. przeprowadzono wybory na patrona szkoły. Zwyciężył Kornel Makuszyński. Była to część obchodów 60-lecia szkoły, kiedy to nadano szkole imię Kornela Makuszyńskiego. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali nowy sztandar szkoły. Zaprezentowano hymn. Słowa napisała nauczycielka języka polskiego Agnieszka Kreft-Ignaś, muzykę skomponował nauczyciel muzyki Marian Dąbrowski.

Ostatnia dekada to czas intensywnej modernizacji. Szkoła została wyposażona w nowoczesne tablice interaktywne. Dziennik papierowy zastąpiony dziennikiem elektronicznym Librus. Powstała nowa sala gimnastyczna i kompleks boisk sportowych. Młodsze dzieci mają plac zabaw.

Źródło Sezamek Trójki

Emilia Chanczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.