Wioletta Mordasiewicz

Staną sygnalizatory. Przy szkole w Stargardzie będzie bezpieczniej

Z tego przejścia dla pieszych korzystają uczniowie szkoły muzycznej. Bywa, że ciężko im jest przejść przez jezdnię. Teraz wystarczy, że wcisną przycisk, Z tego przejścia dla pieszych korzystają uczniowie szkoły muzycznej. Bywa, że ciężko im jest przejść przez jezdnię. Teraz wystarczy, że wcisną przycisk, a auta zatrzymają się przed pasami/
Wioletta Mordasiewicz

Przy Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego będzie bezpieczniej. Trwa tam budowa sygnalizacji świetlnej. Rodzice uczniów są bardzo zadowoleni.

Nowe sygnalizatory staną tuż przed przejściem dla pieszych na ulicy Kazimierza Wielkiego.


- Tam jest bardzo niebezpiecznie - mówią mieszkańcy starówki. - Ruch jest spory. Auto jedzie za autem. Ciężko jest czasem dorosłemu przejść, a co dopiero uczniom. Bardzo dobrze, że ta sygnalizacja tam powstaje.

Nie brakuje jednak także przeciwników przedsięwzięcia.

- Patrzę na nie zarówno ze strony pieszej, jak i osoby zmotoryzowanej - mówi mieszkanka tamtej okolicy. - Nie uważam, by ruch był tam specjalnie większy niż w innych rejonach miasta w godzinach szczytu. Moim zdaniem postawienie tam sygnalizacji świetlnej spowoduje spowolnienie ruchu ulicznego, a tym samym korki.

Chcieli mieszkańcy


Budowy sygnalizatorów chcieli mieszkańcy, którzy głosowali za takim rozwiązaniem.


- To pomysł mieszkańców - mówią pracownicy Urzędu Miejskiego w Stargardzie . - Inwestycja ta zostanie sfinansowana w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Na sygnalizację świetlną vis a vis stargardzkiej szkoły muzycznej oddano 826 głosów. Pomysł zgłosiła Anna Szymańska. Sygnalizacja jest jedną z czterech zwycięskich propozycji dla obszaru Stare Miasto. Inne inwestycje to: ogród różany w parku Jagiellońskim, rozbudowa tamtejszego placu zabaw, a także Osetno - fajne miejsce z historią w tle.

Włączać będzie pieszy


Drogowcy mówią, że korków w rejonie szkoły muzycznej i Galerii Handlowej Starówka uda się uniknąć. A to dzięki temu, że sygnalizacja świetlna będzie wzbudzana.

- Dla kierujących pojazdami cały czas będzie się świecić zielone światło - argumentują. - Zmieni się na czerwone tylko wtedy, gdy pieszy, który chce przejść na drugą stronę, dotknie przycisk na masztach, które staną po obu stronach ulicy.

Podobne sygnalizatory znajdują się przy Szkole Podstawowej nr 5.

Instalacja świateł przy szkole muzycznej ma się zakończyć w czerwcu. Koszty początkowo szacowano na ok. 100 tys. zł. Wartość całego przedsięwzięcia będzie jednak nieco niższa. Część urządzeń zostanie bowiem przeniesiona z ulicy Szczecińskiej, gdzie w związku z budową ronda, zniknie sygnalizacja przy Domu Kultury Kolejarza.

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.