Marzena Sutryk

Środkowopomorskie wraca do gry. Kampania i list do premier

Środkowopomorskie wraca do gry. Kampania i list do premier
Marzena Sutryk

Przedsiębiorcy z regionu mówią: „sprawdzam!” - oczekują realizacji obietnicy wyborczej PiS.

W regionie rusza kampania mająca na celu wyegzekwowanie od obecnego rządu realizacji obietnicy dotyczącej utworzenia 17. województwa. Stoją za nią organizacje gospodarcze zrzeszające przedsiębiorców z regionu koszalińskiego i słupskiego. Na ulicach Koszalina i Słupska pojawiają się już pierwsze billboardy z hasłem „Województwo środkowopomorskie. Kiedy?”. Podobne pojawią się też m.in. w Kołobrzegu, Białogardzie, Świdwinie. Wcześniej przedsiębiorcy skierowali list do premier Beaty Szydło.

- Chcemy poprzez tę akcję przypomnieć społeczeństwu Pomorza Środkowego, iż jest teraz odpowiedni czas na dopominanie się o spełnienie obietnicy wyborczej - mówi Roman Biłas, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie. - Dlatego chcemy uświadomić i na nowo obudzić nasze środkowopomorskie aspiracje. Planujemy niebawem przygotować na bazie projektu billboardu kartki pocztowe. Zamierzamy przekonywać mieszkańców do wysyłania ich do pani premier z zapytaniem, kiedy rząd przystąpi do realizacji nowego podziału administracyjnego kraju.

Przedsiębiorcy z regionu oczekują, że rządzący dotrzymają słowa i powołają województwo środkowopomorskie. Akcja ruszyła.

Grupa ośmiu organizacji biznesowych z regionu Pomorza Środkowego podjęła się zaktywizowania mieszkańców w celu nakłonienia obecnie rządzących do realizacji obietnicy wyborczej mówiącej o powołaniu 17. województwa, województwa środkowopomorskiego. - Podczas ostatniej kampanii wyborczej PiS, w tym prezes Kaczyński, obiecał, że jak zdobędą władzę, wówczas powołają województwo środkowopomorskie - mówi Roman Biłas, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie, która włączyła się w akcję. - W naszej ocenie dwa lata po objęciu rządów przez PiS i 1,5 roku przed wyborami samorządowymi to doskonały czas na przypomnienie się w sprawie obietnicy wyborczej, odpowiedni czas na ewentualne debaty i dyskusje dotyczące kształtu przyszłego województwa.

Przypomnijmy, w czerwcu organizacje gospodarcze (PIG, ale też Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa, Loża Koszalińska BCC, Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie, Cech Rzemiosł Różnych w Koszalinie, Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku, Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług w Słupsku, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku, do grupy dołączył też Eugeniusz Żuber, który był pełnomocnikiem Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie 17. województwa), wystosowały oficjalny list do premier Beaty Szydło, w którym zadały konkretne pytania. Mianowicie: Na jakim etapie są w chwili obecnej prace związane z utworzeniem obiecanego wyborcom województwa środkowopomorskiego? Kiedy województwo środkowopomorskie stanie się faktem?

Kolejnym etapem działań jest wspomniana kampania outdoorowa, która pojawiła się na 15 billboardach, m.in. w Koszalinie, Słupsku, Białogardzie, Kołobrzegu, Świdwinie i innych miejscowościach regionu.

- Ideą akcji jest przypomnienie społeczeństwu, a przede wszystkim rządzącym o realizacji obietnicy wyborczej, która mówiła o powołaniu województwa środkowopomorskiego - uzasadniają pomysłodawcy.

Akcja ma nabrać większego tempa we wrześniu, gdy są przewidziane spotkania i debaty. Wtedy też odbędzie się Środkowopomorski Rowerowy Piknik Integracyjny w okolicach Sławna, na granicy dwóch dawnych województw koszalińskiego i słupskiego.

Historia w pigułce

1998, lipiec - protesty mieszkańców Pomorza Środkowego (głównie w Koszalinie), sprzeciwiających się podziałowi kraju na 12, 15 oraz 16 województw

2002, maj - projekt ustawy o powołaniu województwa środkowopomorskiego; nie trafia pod obrady Sejmu

2002, lipiec - powstaje kolejny projekt utworzenia nowego województwa, tym razem z inicjatywy Samoobrony; również nie trafia pod obrady

2003, czerwiec - uruchomienie procedury utworzenia woj. środkowopomorskiego w ramach inicjatywy obywatelskiej

2003, 29 grudnia - projekt ustawy podpisany przez 136 tysięcy obywateli trafił do Sejmu

2007, 18 grudnia - komitet obywatelski otrzymał pismo od Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, w którym informuje, że Sejm VI kadencji nie zajmie się sprawą utworzenia województwa środkowopomorskiego (ze względu na dezaktualizację).

Marzena Sutryk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.