Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sprzedaje 10 milionów książek rocznie. A co czyta?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Paulina Piotrowska

Sprzedaje 10 milionów książek rocznie. A co czyta?

Paulina Piotrowska

Księgarnia internetowa Bonito działa od 12 lat. Biznes, który narodził się w Krakowie, dziś zajmuje się dostarczaniem książek do czytelników w całej Polsce. Rozmawiamy z jednym z jego założycieli - Wojciechem Mazią.

Po jakie książki najchętniej pan sięga? Udaje się znaleźć czas na czytanie?

Tak, staram się taki czas wygospodarować. A najchętniej sięgam po książki dotyczące biznesu. Ostatnią jaką przeczytałem była biografia Steve’a Jobsa, w kolejce mam jeszcze książkę „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX”. Lubię inspirować się ludźmi, którzy odnieśli sukces.

Ma pan ulubioną książkę z dzieciństwa?

Oczywiście, to była powieść dla dzieci - „Karolcia”. Czytałem ją z zapartym tchem, najszybciej jak wtedy potrafiłem, bardzo mnie wciągnęła.

Czyta pan swoim dzieciom?

Moje dzieci nie wyobrażają sobie wieczoru bez książki. Bardzo lubią czytać. Myślę, że to ważne by od małego zaszczepiać w dzieciach miłość do książek. W wielu przedszkolach organizowane są nawet regularne „dni z książką”, podczas których maluchy przynoszą swoje ulubione pozycje i wspólnie je czytają. Uważam, że to świetna inicjatywa.

Gdy otwieraliście księgarnię internetową myślał pan, że biznes tak się rozrośnie?

Zaczynaliśmy w 2006 roku od zera. Handel internetowy w Polsce dopiero rozkwitał. Pomyśleliśmy, że książka jest bardzo przyjaznym produktem do sprzedaży w sieci, ma regularne kształty, łatwo jest ją zapakować. I tak się zaczęło. Początkowo wszystkie czynności robiliśmy sami: od odbierania telefonów, po pakowanie książek i zawożenie ich na pocztę. Powiem szczerze, że wtedy się nie spodziewaliśmy tego, do czego doszliśmy, natomiast od początku mieliśmy ambitne plany. Zdawaliśmy sobie sprawę z jaką konkurencją mamy do czynienia, że to są bardzo duże firmy, a my na początku mogliśmy zaoferować kilkadziesiąt tysięcy tytułów. Naszym marzeniem było znaleźć się na pozycji numer dwa w sprzedaży detalicznej książek w Polsce. Na takim miejscu jesteśmy dzisiaj, a biorąc pod uwagę tylko firmy z polskim kapitałem, to jesteśmy na pierwszym miejscu.

Czytaj więcej:

 • Ile tytułów ma do zaoferowania Bonito?
 • Jaki był pierwszy sprzedany egzemplarz?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.