Joanna Maraszek

SPP w Świnoujściu może być większa. Próbują rozładować tłok

Plac przy ul. Legionów ma niedługo zamienić się w parking na około 160 miejsc postojowych, co przynajmniej w niewielkim stopniu rozładuje zatłoczone Plac przy ul. Legionów ma niedługo zamienić się w parking na około 160 miejsc postojowych, co przynajmniej w niewielkim stopniu rozładuje zatłoczone już miasto
Joanna Maraszek

Miasto z roku na rok odwiedza więcej zmotoryzowanych. Kolejne, nowe miejsca postojowe nie wystarczają. Pomóc ma poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania

Mimo dość chłodnej pogody, w Świnoujściu weekend majowy rozpoczął sezon letni.

- W związku z tym, że 1 maja przypadał w poniedziałek, a 3 maja w środę, wiele osób wykorzystało taki układ świąt w kalendarzu na wydłużenie majówki do niedzieli 7 maja włącznie - komentuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Mimo, że aura jest dość kapryśna, to w Świnoujściu nadal jest bardzo wielu turystów.

W Świnoujściu początek sezonu jest równoznaczny z rozpoczęciem problemów z parkowaniem. Miasto uspokaja.

- Obecnie w całym mieście jest około 5400 miejsc postojowych - mówi Robert Karelus. - Natomiast w samej dzielnicy nadmorskiej ponad tysiąc: wzdłuż ulic, w zatoczkach, na parkingach. Swoje parkingi posiadają hotele, pensjonaty i sanatoria. Niestety z informacji, które posiadamy wynika, że nie wszyscy goście chcą korzystać z miejsc oferowanych przez hotele, choć opłaty za ich użytkowanie są minimalne.

Mimo sporej liczby miejsc parkingowych, latem kierowcy mają duże problemy z zaparkowaniem aut. Miasto zapewnia, że to w niedługim czasie się zmieni. Ponad 170 miejsc będzie liczył nowy parking przy cmentarzu komunalnym. Nowy parking, z przeznaczeniem również dla samochodów dostawczych, autobusów oraz stacją rowerową, ogółem dla około 160 pojazdów, powstanie przy ulicy Legionów. Kolejny planowany jest przy ulicy Bałtyckiej.

- Dzięki inicjatywie prezydenta można, po południu, korzystać z parkingu przy sklepie LIDL - mówi rzecznik. - Ogólnodostępne będą nadal miejsca postojowe w kwartale ulic przy wjeździe od ul. Armii Krajowej. Rotację pojazdów należących do turystów w dzielnicy nadmorskiej wymusi na pewno poszerzenie Strefy Płatnego Pakowania.

W Świnoujściu SPP funkcjonuje od 2 maja i będzie obowiązywać do 30 września.

- W tym roku strefę obsługuje 46 nowoczesnych parkoma-tów - wyjaśnia Robert Karelus. - Wszystkie zostały wyprodukowane przez francuską firmę Parkeon. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się już w wielu miastach Polski, między innymi w: Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Toruniu, Słupsku, Grudziądzu. Parko-maty są wyposażone w panel solarny, klawiaturę QWERTY, czytniki kart płatniczych, kieszeń do zwrotu monet oraz kieszeń do odbioru biletu.

Parkomaty są tak zaprogramowane, żeby pobierały opłaty w dni powszednie od godz. 8 do godz. 20. Będzie jednak możliwość wykupienia biletu w dni powszednie po godzinie 20 z datą obowiązywania na dzień następny.

- To przydatna opcja dla osób, które przyjadą do strefy wieczorem i pozostawią auto do następnego dnia - zapewnia rzecznik prezydenta. - Wykupując bilet w chwili przyjazdu, nie będą już musiały robić tego rano.

Urządzenia nie będą z kolei przyjmowały opłat od piątku od godziny 20 do północy w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w inne dni świąteczne, a więc wtedy, kiedy nie obowiązuje strefa i parkowanie jest bezpłatne.

Za 30 minut postoju kierowca musi zapłacić 1,50 zł, za pierwszą godzinę postoju 3 zł, za drugą postoju 3,60 zł, za trzecią 4,30 zł. Miesięczny abonament wynosi 450 zł.

- Dla właściciela pojazdu samochodowego z napędem elektrycznym i hybrydowym, którego emisja CO2 nie przekracza 100 g/km opłata za roczną kartę abonamentową wynosi 5 zł - informuje Robert Karelus.

Choć plany na rozwiązanie problemu z nadmierną liczbą pojazdów są, trudno się zgodzić z tym, że w sezonie letnim 2017 odpłatna strefa parkowania ułatwi kierowcom życie. Z roku na rok miasto odwiedza coraz większa liczba turystów, głównie zmotoryzowanych.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.