Joanna Maraszek

SPP w Świnoujściu może być większa. Próbują rozładować tłok

Plac przy ul. Legionów ma niedługo zamienić się w parking na około 160 miejsc postojowych, co przynajmniej w niewielkim stopniu rozładuje zatłoczone Plac przy ul. Legionów ma niedługo zamienić się w parking na około 160 miejsc postojowych, co przynajmniej w niewielkim stopniu rozładuje zatłoczone już miasto
Joanna Maraszek

Miasto z roku na rok odwiedza więcej zmotoryzowanych. Kolejne, nowe miejsca postojowe nie wystarczają. Pomóc ma poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania

Mimo dość chłodnej pogody, w Świnoujściu weekend majowy rozpoczął sezon letni.

- W związku z tym, że 1 maja przypadał w poniedziałek, a 3 maja w środę, wiele osób wykorzystało taki układ świąt w kalendarzu na wydłużenie majówki do niedzieli 7 maja włącznie - komentuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Mimo, że aura jest dość kapryśna, to w Świnoujściu nadal jest bardzo wielu turystów.

W Świnoujściu początek sezonu jest równoznaczny z rozpoczęciem problemów z parkowaniem. Miasto uspokaja.

- Obecnie w całym mieście jest około 5400 miejsc postojowych - mówi Robert Karelus. - Natomiast w samej dzielnicy nadmorskiej ponad tysiąc: wzdłuż ulic, w zatoczkach, na parkingach. Swoje parkingi posiadają hotele, pensjonaty i sanatoria. Niestety z informacji, które posiadamy wynika, że nie wszyscy goście chcą korzystać z miejsc oferowanych przez hotele, choć opłaty za ich użytkowanie są minimalne.

Mimo sporej liczby miejsc parkingowych, latem kierowcy mają duże problemy z zaparkowaniem aut. Miasto zapewnia, że to w niedługim czasie się zmieni. Ponad 170 miejsc będzie liczył nowy parking przy cmentarzu komunalnym. Nowy parking, z przeznaczeniem również dla samochodów dostawczych, autobusów oraz stacją rowerową, ogółem dla około 160 pojazdów, powstanie przy ulicy Legionów. Kolejny planowany jest przy ulicy Bałtyckiej.

- Dzięki inicjatywie prezydenta można, po południu, korzystać z parkingu przy sklepie LIDL - mówi rzecznik. - Ogólnodostępne będą nadal miejsca postojowe w kwartale ulic przy wjeździe od ul. Armii Krajowej. Rotację pojazdów należących do turystów w dzielnicy nadmorskiej wymusi na pewno poszerzenie Strefy Płatnego Pakowania.

W Świnoujściu SPP funkcjonuje od 2 maja i będzie obowiązywać do 30 września.

- W tym roku strefę obsługuje 46 nowoczesnych parkoma-tów - wyjaśnia Robert Karelus. - Wszystkie zostały wyprodukowane przez francuską firmę Parkeon. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się już w wielu miastach Polski, między innymi w: Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Toruniu, Słupsku, Grudziądzu. Parko-maty są wyposażone w panel solarny, klawiaturę QWERTY, czytniki kart płatniczych, kieszeń do zwrotu monet oraz kieszeń do odbioru biletu.

Parkomaty są tak zaprogramowane, żeby pobierały opłaty w dni powszednie od godz. 8 do godz. 20. Będzie jednak możliwość wykupienia biletu w dni powszednie po godzinie 20 z datą obowiązywania na dzień następny.

- To przydatna opcja dla osób, które przyjadą do strefy wieczorem i pozostawią auto do następnego dnia - zapewnia rzecznik prezydenta. - Wykupując bilet w chwili przyjazdu, nie będą już musiały robić tego rano.

Urządzenia nie będą z kolei przyjmowały opłat od piątku od godziny 20 do północy w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w inne dni świąteczne, a więc wtedy, kiedy nie obowiązuje strefa i parkowanie jest bezpłatne.

Za 30 minut postoju kierowca musi zapłacić 1,50 zł, za pierwszą godzinę postoju 3 zł, za drugą postoju 3,60 zł, za trzecią 4,30 zł. Miesięczny abonament wynosi 450 zł.

- Dla właściciela pojazdu samochodowego z napędem elektrycznym i hybrydowym, którego emisja CO2 nie przekracza 100 g/km opłata za roczną kartę abonamentową wynosi 5 zł - informuje Robert Karelus.

Choć plany na rozwiązanie problemu z nadmierną liczbą pojazdów są, trudno się zgodzić z tym, że w sezonie letnim 2017 odpłatna strefa parkowania ułatwi kierowcom życie. Z roku na rok miasto odwiedza coraz większa liczba turystów, głównie zmotoryzowanych.

Joanna Maraszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.