Oskar Masternak

Sondażowe wyniki exit polls wyborów w Szczecinie. Piotr Krzystek i Sławomir Nitras w drugiej turze

Piotr Krzystek (Bezpartyjni) Piotr Krzystek (Bezpartyjni)
Oskar Masternak

Piotr Krzystek (Bezpartyjni) - 43,1 procent, Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska) - 25,5 procent, Bartłomiej Sochański (Prawo i Sprawiedliwość) - 21,2 procent - wynika z sondażu exit polls przeprowadzonego przez Pracownię Analiz Obywatelskich dla Radia Szczecin i TVP3 Szczecin.

Wczoraj od siódmej rano w 206 szczecińskich, a w1120 wojewódzkich komisjach wyborczych odbywały się wybory samorządowe. Jednocześnie decydowaliśmy, kto zostanie prezydentem, burmistrzem i wójtem oraz ustalaliśmy składy rad miast, powiatów, gmin i radnych sejmiku województwa. Do 34 rad na terenie całego regionu wystawiono 698 list z 9645 kandydatami.

Rodzinne głosowania

Wszyscy kandydaci na prezydenta Szczecina pojawili się w swoich okręgowych komisjach w towarzystwie najbliższych. Jako jedni z pierwszych do urn ruszyli działacze Koalicji Obywatelskiej - poseł Sławomir Nitras oraz marszałek Olgierd Geblewicz.

Niedługo po nich swoje głosy oddali minister Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość) i urzędujący prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. Najpóźniej, bo dopiero o 17.30 w lokalu wyborczym pojawił się Bartłomiej Sochański.

Incydenty i złe karty

W całej Polsce doszło do kilkuset wykroczeń i przestępstw związanych z łamaniem ciszy wyborczej. W Szczecinie natomiast policja informuje o ponad dwudziestu incydentach. Najczęściej były to próby niszczenia plakatów i materiałów wyborczych. Pojawiło się też kilka prób agitowania wyborców pod lokalami wyborczymi. Policja prowadzi w tych przypadkach postępowania wyjaśniające.

Do największych nieprawidłowości doszło na wschodnich rubieżach naszego województwa. W Sławnie w jednej z komisji wyborczych wydano głosującym karty ze złego okręgu. Mimo to głosowanie nadal było prowadzone i nie wpłynęło na przedłużenie czasu głosowania w całym województwie.

- Nie można otworzyć urny w czasie jego trwania i wyjąć tych kart, które zostały źle wydane - tłumaczył Marek Mazur, komisarz wyborczy z Koszalina.

Nowe władze poznamy wkrótce

Dokładne wyniki wyborów poznamy najpóźniej w środę. Taki scenariusz przedstawiła PKW.

- Chcielibyśmy jak najwcześniej, ale myślę, że wcześniej niż we wtorek wieczorem, a może w nocy z wtorku na środę tych wyników chyba nie podamy. To są rzeczywiście najtrudniejsze wybory i liczenia głosów jest sporo. Może to być też środa, już tak z ostrożności mówię, że może nawet i czwartek, ale mam nadzieję, że to środa będzie tym najpóźniejszym i ostatecznym terminem kiedy podamy wyniki - mówi Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Oskar Masternak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.