Bogna Skarul

Smog to przyczyna aż 12 procent zgonów. Ogólnopolska kampania "Czas na czyste powietrze"

Smog to przyczyna aż 12 procent zgonów. Ogólnopolska kampania "Czas na czyste powietrze"
Bogna Skarul

Około 45 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza, to 12 proc. wszystkich zgonów poinformowano podczas konferencji zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czas na czyste powietrze”.

45-48 tys. tys. osób umiera rocznie z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza. To ogromna liczba z punktu widzenia takiego kraju jak Polska. 12 proc. tych, którzy umierają, umiera dlatego, że mamy permanentny problem z jakością powietrza.

Wśród najważniejszych źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza są tzw. komunalno-bytowe, przede wszystkim gospodarstwa domowe i użytkowane w nich paliwa i inne surowce, transport - zwłaszcza w miastach, a także produkcja i dystrybucja energii.

W Polsce zachodzą ostatnio pozytywne zmiany i rośnie świadomość zagrożenia powietrzem złej jakości. Brakuje jednak regulacji prawnych, które skutecznie pozbawiłyby społeczeństwo możliwości spalania niskiej jakości węgla, odpadów komunalnych. Nasze województwo także jej jeszcze nie ma, choć i tu występują przekroczenia norm pyłów.

Dalej:

Czym grozi zła jakość powietrza?

Normy obowiązujące w Polsce

Koszty ekonomiczne

Co myślą o smogu Polacy

Komu smog szkodzi najbardziej

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Skarul

Zajmuję sie takimi tematami jak gospodarka morska, biznes, inwestycje, ale też pogoda. Ale tak naprawdę to piszę to co jest akurat tematem dnia. Jak zreszta większość dziennikarzy w regionalnych gazetach i portalach. Przyznam się jednak do tego, że moim ulubionym pytaniem i pytaniem jakie najczęściej zadaję jest "dlaczego". Bo interesuje mnie motywacja, powiązania, co z czego wynika i dlaczego ludzie tak a nie inaczej postępują.    

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.