Smecz towarzyski. Spot wyborczy „Polska przyszłości”

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Przemysław Franczak

Smecz towarzyski. Spot wyborczy „Polska przyszłości”

Przemysław Franczak

Łagodna, optymistycznie nastrajająca muzyka. Obraz z drona. Drogą prowadzącą między polami kwitnącego rzepaku i zielonych zbóż jedzie czerwony samochód. Zbliżenie. Cięcie. Wnętrze auta. W środku rodzina, mąż, żona, z tyłu trójka dzieci. Radość. Śpiew. Wszyscy śnieżnobiałe uśmiechy, błysk uzębienia. Przebitka na gabinet stomatologa w państwowym szpitalu, gdzie do specjalistów nie ma kolejek. Powrót. Uśmiechy. Zbliżenie na symbol na kierownicy. „FSO electric”. Odjazd kamery, widok samochodu. Grafika: „Jeden z miliona polskich elektrycznych aut”, dźwięk silnika (można podłożyć taki z meleksa).

Ujęcie ze środka pojazdu. Na nawigacji wyraźny znaczek „5G made in Poland”. Zadowolony ojciec pokazuje palcem cel podróży - na razie dla widza niedopowiedziany. Matka patrzy na niego z podziwem, dzieci biją brawo. Cięcie. Napięcie rośnie. Samochód zatrzymuje się przed nowoczesnym wejściem. Ujęcie na napis: „Centralny Port Komunikacyjny”. Przejście na drona. Widać skalę inwestycji, w kadrze przelatuje bielik. Zwolnione ujęcie, zachód słońca. Cięcie.

Kolorowo ubrana rodzina (uwaga dla kostiumografa: niech wyglądają na zamożnych, ale nie bogatych) tanecznym krokiem wchodzi do hali odlotów. Bagaże lekkie, żadnego złudzenia ciężkości, żeby było wiadomo, że to urlop, a nie emigracja. Mijają grupę Skandynawów, scena skonstruowana tak, aby stało się jasne, że to oni przyjeżdżają do nas za chlebem. Odprawa, dyskretne ujęcie na napis „Mauritius”. Uśmiech pani z LOT-u. Matka podaje bilety, ale zakrywa je efektowna animacja przesuwająca się po ekranie: 500 plus, wyprawka plus, niższy PIT i ZUS, wyższa płaca minimalna, ewentualnie (do uzgodnienia ze zleceniodawcą) darmowy internet, wzięty na dziecko do 24. roku życia. Cięcie. Przebitka na ich wcześniejsze życie na Podkarpaciu. Czarno-białe zdjęcia podkreślają znój codziennej egzystencji z przeszłości. Cięcie.

Pozostało jeszcze 33% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Przemysław Franczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.