Śledztwo w sprawie „operacji polskiej”

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Śledztwo w sprawie „operacji polskiej”

Mariusz Parkitny

W 1937 r. na podstawie rozkazu Nikołaja Jeżowa zamordowano ponad 111 tys. obywateli Polski. Szczeciński IPN chce zbadać ta zbrodnię.

Według prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej to była zbrodnia komunistyczna i przeciwko ludzkości. Polegała na zabójstwach 111 091 osób oraz pozbawieniu wolności połączonych ze szczególnym udręczeniem 28 744 osób narodowości polskiej zamieszkałych na terenie ZSRR. Koszmar trwał od 15 sierpnia 1937 roku do 15 listopada 1938 roku. Wykonawcami byli funkcjonariusze NKWD. Rozkaz nr 00485 wydał Komisarz Narodowy Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaj Jeżow.

- Rozkaz Nikołaja Jeżowa wskazywał, że aresztowaniu podlegają członkowie Polski Organizacji Wojskowej, ponadto pozostający na terenie ZSRR żołnierze polscy wzięci do niewoli w czasie wojny polsko - bolszewickiej, emigranci z Polski niezależnie od ich czasu emigracji do ZSRR, mieszkańcy dawnego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy znaleźli się w granicach ZSRR w wyniku ustaleń traktatu ryskiego z 1921 roku, byli działacze PPS, polscy duchowni, nauczyciele, urzędnicy, uchodźcy polityczni z Polski, działacze polonijni, zamożniejsi rolnicy, pracownicy służby leśnej i rzemieślnicy - czytamy w uzasadnieniu decyzji o wszczęciu śledztwa.

Aresztowanych podzielono na dwie grupy. Do pierwszej trafiły osoby z wyrokami śmierci przez rozstrzelanie, do drugiej z wyrokami osadzenia w więzieniach i łagrach do 10 lat. O postępach w operacji przełożeni mieli być informowani telefonicznie co pięć dni.

- Według danych NKWD w okresie od 15 sierpnia 1937 roku do 15 listopada 1938 roku na terenie ZSRR zostało aresztowanych, a następnie skazanych 139 835 osób narodowości polskiej - piszą szczecińscy prokuratorzy w uzasadnieniu śledztwa.

Nie wiadomo jak długo ono potrwa. Większość z oprawców polskich obywateli w ZSSR już nie żyje.

Mariusz Parkitny

Dziennikarz Głosu Szczecińskiego od prawie dwóch dekad. Także ww.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl, Nasze Miasto Szczecin, Trendy. Z wykształcenia prawnik. Zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce.
Znajdziecie mnie też na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.