Śląskie: Wojewódzka uchwała antysmogowa zlikwiduje smog? Kobiety z Rybnika mają wątpliwości

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Śląskie: Wojewódzka uchwała antysmogowa zlikwiduje smog? Kobiety z Rybnika mają wątpliwości

Aleksander Król

W poniedziałek 25.11.2019 Rybnicka Rada Kobiet oraz powołany przez nią Obywatelski Sztab Kryzysowy złożyły w Urzędzie Miasta Rybnika petycję skierowaną do prezydenta Piotra Kuczery o przeprowadzenie ekspertyzy, która pokazałaby, czy ścisłe przestrzeganie aktualnej uchwały smogowej województwa śląskiego doprowadzi w Rybniku do osiągnięcia normatywnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

- Uchwała antysmogowa jest identyczna dla całego Śląska, choć nie wszystkie śląskie miasta mają tak samo zanieczyszczone powietrze jak Rybnik - argumentują panie z Rybnickiej Rady Kobiet, które chcą sprawdzić, czy zrealizowanie wojewódzkiej uchwały w ogóle pomoże Rybnikowi pozbyć się problemu smogu. Kobiety z Rybnika mają wątpliwości.

- Boimy się, że treść uchwały antysmogowej obowiązującej dla całego województwa śląskiego nie wystarczy do osiągnięcia odpowiedniego poziomu zanieczyszczeń w naszym mieście, dlatego że uchwała jest identyczna dla wszystkich miast, a wiemy, że Rybnik jest tym miastem, które jest najbardziej zanieczyszczone w województwie i naszym kraju, i jednym z najbardziej w Europie - mówi Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet.

- Do złożenia niniejszej petycji skłania nas analiza danych WIOŚ, dotycząca jakości powietrza od momentu wejścia w życia uchwały antysmogowej oraz zapisy Programu ochrony powietrza, z którego może wyniknąć, że wyłącznie eliminacja paliw stałych w domowych kotłowniach może doprowadzić do osiągnięcia poziomu docelowego benzo(α)pirenu - czytamy w petycji Rybnickiej Rady Kobiet.

Kobiety swoje wiedzą, bo współpracują z organizacjami antysmogowymi. m.in. z Polskim Alarmem Smogowym, czy Rybnickim Alarmem Smogowym. - Polski Alarm Smogowy jest taką organizacją, która ma wiele opracowań, współpracuje z naukowcami, prawnikami - mówi Joanna Bulandra, członek RRK. Dodaje, że wszyscy skupiają się na ekonomicznym aspekcie źródeł ciepła ale wciąż nie przyjmujemy do wiadomości, jakie są koszty społeczne spalania paliw stałych. - A prognozy na kolejny rok są pesymistyczne. Ludzie starsi coraz częściej będą mieć kłopoty z sercem. Przybędzie zawałów, wiele osób może zachorować na nowotwory czy przewlekłą chorobę płuc i wiele osób umrze . U dzieci z naszego regionu bardzo często występują kłopoty z gardłem, oskrzelami. Dziwne, że te objawy ustępują, gdy dzieci wywiezie się nad morze - mówi Joanna Bulandra, dodając, że większość osób nie wie dlaczego się tak dzieje, bo Polacy mało wiedzą o smogu. Przytacza statystyki, według których w 2018 roku w wyniku wypadków drogowych zginęło niecałe 3 tys. osób, a ze względu na pył zawieszony PM 2,5 przedwcześnie umiera rocznie w Polsce 44,5 tys. osób według raportu przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska. - Trzeba zastanowić się, czy rzeczywiście spalanie węgla to najtańsza opcja - mówi.

Jeśli ekspertyza zostanie przeprowadzona i okaże się, że uchwała nie pomoże „oczyścić” powietrza w Rybniku Rybnicka Rada Kobiet zamierza zrobić krok dalej. - Potrzebna nam jest wypowiedź ekspertów na ten temat. Z gotową ekspertyzą będziemy działać dalej. Jeśli zajdzie taka potrzeba będziemy apelować o zakaz spalania paliw stałych w Rybniku - mówi Monika Glosowitz.

- Drugim postulatem jest nakaz przyłączenia się do istniejących już sieci gazowniczych bądź ciepłowniczej - mówi Jolanta Jackiewicz z RRK. Rada Kobiet powołała Obywatelski Sztab Kryzysowy - Alarm Klimatyczny dla Rybnika, bo „czas nagli - chorują i umierają nasze dzieci i wnuki”. - Użyjemy wszelkich środków, włącznie z obywatelskim nieposłuszeństwem, by zmusić rząd, samorząd, sejmik wojewódzki do podjęcia natychmiastowych działań - zapowiadają kobiety. 29 listopada o godz. 14 odbędzie się na rynku Młodzieżowy Strajk Klimatyczny a o 16 spotkanie w Halo!Rybnik.

Petycja Rybnickiej Rady Kobiet
Wnosimy - w imię wartości wymagających szczególnej ochrony, w imię dobra wspólnego - o zlecenie przeprowadzenia ekspertyzy mającej udzielić odpowiedzi na pytanie, czy realizacja postanowień aktualnie obowiązującej uchwały antysmogowej dla terenu woj. śląskiego doprowadzi do osiągnięcia w naszym mieście pomiarów dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu, w tym benzo(α)pirenu, czy też konieczne jest podjęcie innych działań, które aktualnie nie są wskazane w uchwale.

Do złożenia niniejszej petycji skłania nas analiza danych WIOŚ, dotycząca jakości powietrza od momentu wejścia w życia uchwały antysmogowej oraz zapisy Programu ochrony powietrza, z którego może wyniknąć, że wyłącznie eliminacja paliw stałych w domowych kotłowniach może doprowadzić do osiągnięcia poziomu docelowego benzo(α)pirenu. Uważamy, że postanowienia uchwały antysmogowej, identyczne dla terenów o różnym stopniu zurbanizowania, są błędne i nie doprowadzą do osiągnięcia poziomu zanieczyszczeń dopuszczalnych w Rybniku.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.