Skwierzyna i Przytoczna mogą się cieszyć z przedszkoli [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Gajewska - Ruc
Aleksandra Gajewska - Ruc

Skwierzyna i Przytoczna mogą się cieszyć z przedszkoli [WIDEO]

Aleksandra Gajewska - Ruc

Pieniądze na remont i rozbudowę przedszkoli popłyną do Skwierzyny i Przytocznej. Międzyrzeczowi zabrakło pół punktu. - Piłka jest jeszcze w grze - mówi burmistrz.

Nowe łazienki, wyremontowane sale i korytarze, wyposażenie na miarę XXI w., a nawet winda. Wszystko to będzie czekało na dzieci w przedszkolu integracyjnym (zajmującym skrzydło budynku skwierzyńskiego Zespołu Edukacyjnego) dzięki uzyskanej przez gminę unijnej dotacji na 1,25 mln zł.

- Cały dwupiętrowy segment zostanie przystosowany do potrzeb wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki dzięki temu będą miały doskonałe warunki do rozwoju. Mam nadzieję, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku - cieszy się burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia.

Cieszą się również dzieci i kadra pedagogiczna. - Dotychczas część dzieci musiała pomieścić się w łączniku pomiędzy kuchnią, a przedszkolem, teraz będą korzystać z pełnowymiarowych sal, przystosowanych do ich potrzeb - mówi dyrektor ZE Leszek Pawłowski. Dobrą wiadomością podzielił się z całą szkołą przez radiowęzeł. - Wszyscy klaskali i skakali z radości. Chcemy, żeby nasza szkoła była najpiękniejsza - mówi Ala z drugiej klasy.

To kolejna już dotacja na modernizację wielkiego budynku. W wakacje zostanie on ocieplony Zimne szkolne mury czekają na to od lat.

Po remoncie, w przedszkolu będzie około 300 miejsc. Burmistrz chce je też poszerzyć o kolejną grupę klubiku dziecięcego, dla maluchów między pierwszym, a trzecim rokiem życia.

Dzięki przyznanym pieniądzom z unii rozbudowane zostanie również przedszkole Kasztanowa Kraina w Przytocznej. Budynek będzie dwa razy większy, a stara część doczeka się remontu, a ilość miejsc dla dzieci zwiększy się ze 125 do około 200.

Do nowego skrzydła przeniesiona zostanie kuchnia, powstaną też trzy zupełnie nowe sale na piętrze. Odbywać się w nich będą, m.in. zajęcia gimnastyczne. Inwestycja pochłonie 6,5 mln, z czego aż 5 mln z to dotacja z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Z tej samej puli sfinansowana zostanie przebudowa skrzyżowania przy przedszkolu, która ma zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu. Prace mają zakończyć się w czerwcu 2018 r.

Niestety, na liście rankingowej zabrakło Międzyrzecza, który również starał się o pieniądze. Władze planowały dobudować za nie skrzydło przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 3. - Zabrakło pół punktu, ale piłka jest jeszcze w grze. Odwołaliśmy się i czekamy na rozpatrzenie w urzędzie marszałkowskim. Jesteśmy dobrej myśli - mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.

Aleksandra Gajewska - Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.