Sanwil z Przemyśla produkuje materiał nie przepuszczający wirusów. Szybko stał się hitem [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Norbert Ziętal

Sanwil z Przemyśla produkuje materiał nie przepuszczający wirusów. Szybko stał się hitem [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Materiał SANMED, wytwarzany przez Sanwil z Przemyśla, stał się hitem w okresie walki z koronawirusem. Nie przepuszcza wirusów, spełnia najsurowsze wymagania medyczne. Można z niego robić m.in. kombinezony dla służb medycznych, materace na szpitalne łóżka. Firma ma coraz więcej zamówień z Polski i Europy, co w pewnym stopniu pozwoliło zrównoważyć spadek zamówień z branży meblarskiej.

Wytwarzany przez Sanwil z Przemyśla SANMED to materiał powlekany przyjazny dla człowieka, spełniający najsurowsze wymagania medyczne a jednocześnie nieprzepuszczający wirusów. Mogą być z niego wykonywane kombinezony, parawany, pokrowce na łóżka szpitalne. Szybko stał się hitem. Sanwil ma coraz więcej zamówień z Polski i Europy.

Działający od ponad 45 lat Sanwil z Przemyśla jest największym polskim producentem materiałów powlekanych PU (poliuretan) i PCW (polichlorek winylu). Spółka produkuje m.in. materiały skóropodobne na tapicerkę meblową, kontraktową, marynistyczną, materiały odzieżowe i techniczne, obuwnicze oraz medyczne. Jednak, tak jak inne przedsiębiorstwa, firma została dotknięta obecnym kryzysem, spowodowanym koronawirusem.

Jednak Sanwilowi, dzięki elastyczności oraz posiadanemu zapleczu badawczo-rozwojowemu, udało się szybko uruchomić produkcję wyrobów związanych z ratowaniem i ochroną zdrowia i życia. Wytwarzany tutaj materiał SANMED stał się rynkowym hitem. Jego produkcja częściowo bilansuje spadek zamówień z branży meblarskiej.

Z czego wynika popularność SANMED-u?

Materiał ten nie przepuszcza cząstek fagowych, czyli wirusów. Ponadto, co jest niezmiernie ważne, po wypraniu, a nawet sterylizacji w autoklawach, nie traci swoich właściwości. Nadaje się do wielorazowego użytku. Wyrób spełnia szereg norm europejskich, potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami, co jest ważne dla producentów odzieży i sprzętu medycznego. Wierzchnia warstwa poliuretanowa tego materiału sprawia, iż jest on bardzo miły i przyjemny w dotyku natomiast warstwa spodnia w standardzie to dzianina poliestrowa . Występuje również w wersji mieszanej poliester i bawełna oraz poliamid, który swoimi właściwościami przypomina tkaninę typu Lycra.

- Otrzymujemy zamówienia i zapytania od firm z Polski i Europy. Prowadzimy intensywne rozmowy z przedstawicielami władz samorządowych, wojewódzkich oraz placówek ochrony zdrowia – mówi Bartosz Partyka, dyrektor sprzedaży krajowej w Sanwil Polska.

- Sytuacja rynkowa w związku z COVID-19 zmienia się dynamicznie i odnotowujemy znaczący wzrost zainteresowania wyrobami medycznymi z naszej oferty. Dzięki własnym laboratoriom badawczo-rozwojowym i wykwalifikowanej kadrze jesteśmy w stanie produkować wyroby najwyższej jakości. Monitorujemy rozwój sytuacji i podejmujemy działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu pandemii na działalność Spółki – mówi Paweł Rachwał, członek zarządu Sanwil Polska.

Firma cieszy się, że jej produkcja może pomóc w walce z koronawirusem. Jednak ważny jest również aspekt ekonomiczny. Dla firmy produkcyjnych w dzisiejszych czasach taki materiał to niemal skarb. To ważne szczególnie w tej części regionu, gdzie o pracę jest trudno.

- Dzisiaj, po wyhamowaniu gospodarek na całym świecie wiele firm, nie tylko w Polsce, walczy o przetrwanie i niejednokrotnie zmiana profilu produkcji pozwala im łagodzić skutki pandemii. Liczymy na to, że w najbliższych tygodniach sytuacja rynkowa ulegnie poprawie. Cieszymy się, że nasze wyroby pomagają chronić zdrowie i życie ludzi

– dodaje Witold Śliwa, członek zarządu Sanwil Polska.

SANMED ma szerokie zastosowanie m.in. jako materiał na pokrowce łóżek w służbie szpitalnej, więziennej, stołów zabiegowych, w domach opieki, hospicjach, hotelach oraz ostatnio jako wyrób z przeznaczeniem na kombinezony medyczne.

- Materiał typu SANMED jest barierą dla wirusów. Jest wodoszczelny, paroprzepuszczalny, nie zawiera związków szkodliwych dla człowieka, jest niedrażniący dla skóry, nietoksyczny – co jest potwierdzone certyfikatami m.in. na biokompatybilność, Oeko-Tex, czy atestem Państwowego Zakładu Higieny – mówi Agnieszka Rachwał, kierownik projektów B+R w Sanwil Polska.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.