Samorządy z regionu mogą ubiegać się o unijne pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Samorządy z regionu mogą ubiegać się o unijne pieniądze

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Samorządy z regionu mogą ubiegać się o unijne pieniądze na wyposażenie szkół zawodowych.

Szkoły zawodowe z regionu mają szansę na kolejne wsparcie z RPO. Do 19 czerwca można składać wnioski o przyznanie pieniędzy na wyposażenie warsztatów i pracowni nauki zawodu, organizację dodatkowych zajęć oraz praktyk i staży u pracodawców, a także kursy dokształcające dla nauczycieli. Do podziału jest aż 30 mln zł.

- Nie pierwszy raz wspieramy infrastrukturę szkół zawodowych - mówi Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Praktycznie każda szkoła, która chciała skorzystać z pomocy i złożyła wniosek, mogła liczyć na przyznanie funduszy. Pozwoliły one na sfinansowanie kursów językowych, także specjalistycznych. Na przykład uczniowie szkół gastronomicznych mogli wzmocnić słownictwo związane z gastronomią. Specjalnym wsparciem objęliśmy szkoły rolnicze, ponieważ rolnictwo jest silne w naszym regionie. W tych placówkach pieniądze zostały przeznaczone również na wzmocnienie kompetencji językowych, zajęcia z matematyki itp.

Szkoły zawodowe mogły się również ubiegać o przyznanie środków na poprawę infrastruktury, np. wyposażenie pracowni kształcenia praktycznego i rozbudowę warsztatów. Umowy z samorządowcami zostały podpisane w maju tego roku. Z tej puli 3,1 mln zł otrzymał m.in. powiat rypiński. - W ramach projektu „Zakup wyposażenia dla potrzeb kształcenia zawodowego”, który realizujemy wspólnie z gminą i miastem Rypin, zostanie zakupione wyposażenie, w tym także narzędzia informatyczne dla 21 pracowni w 4 szkołach ponadgimnazjalnych - wyjaśnia Dominika Więcławska, rzecznik Starostwa Powiatowego w Rypinie. - Będą to pracownie w Zespole Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie, Zespole Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie, Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu i w Liceum Plastycznym w Ry-pinie.

Na przykład w rypińskim ZS nr 3 doposażonych zostanie 10 pracowni, a jedną czeka kompleksowy remont. Dodatkowo zostanie wykonana sieć światłowodowa. Wartość całego projektu wynosi około 3,6 mln zł. Jego realizacja już się rozpoczęła i ma się zakończyć w trzecim kwartale 2018 r.

Pieniądze otrzymał również Grudziądz - 1,7 mln zł na modernizację i wyposażenie trzech pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego.

Powiat mogileński może się cieszyć z 2 mln zł na doposażenie 20 pracowni w zespołach szkół w Bielicach, Strzelnie i Mogilnie. Wśród samorządów, które skorzystały z tego rozdania, są również powiaty aleksandrowski, chełmiński i nakielski.

O wsparcie z unijnej puli wkrótce będą mogły ubiegać się również szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Już 30 czerwca rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonych właśnie konkursów, w ramach których zostaną przyznane pieniądze na kształcenie ogólne. Do podziału jest ponad 47 mln zł.

- O wsparcie mogą aplikować zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i stowarzyszenia oraz inne podmioty prowadzące szkoły - wyjaśnia Beata Krzemińska.

Pieniądze przeznaczyć będzie można m.in. na rozwijanie kompetencji uczniów w zakresie technologii komunikacyjno-informacyjnych, nauk matematyczno-przyrodniczych, języków obcych, pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz uczniami zdolnymi, eksperymentalną naukę matematyki, a także na doradztwo zawodowe.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.