Zbigniew Marecki

Samorządowcy debatowali w Ustce

Rodzinne zdjęcie uczestników Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego, który we wtorek odbył się w Ustce Rodzinne zdjęcie uczestników Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego, który we wtorek odbył się w Ustce
Zbigniew Marecki

Starostowie ziemscy z całego województwa pomorskiego spotkali się na swoim konwencie w powiecie słupskim.

Konwenty powiatów województwa pomorskiego odbywają się cyklicznie raz na kwartał. Są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji dotyczącej spraw samorządów powiatowych. W miniony wtorek gospodarzem konwentu był Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski, który - witając gości - nie krył radości, że to właśnie na terenie powiatu słupskiego doszło do tak prestiżowego wydarzenia.

Pierwszy temat omówiony przez starostów dotyczył zapowiadanych zmian w organizacji i finansowaniu służby zdrowia w Polsce. O szczególnej roli powiatów m.in. w prowadzeniu szpitali powiatowych mówiła Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z dyskusji wynikało, że starostów szczególnie interesowało, jaki stopień referencyjny zostanie przypisany szpitalom, które funkcjonują na ich terenie. Jak się okazuje, w powiatach zwykle będą funkcjonowały szpitale posiadające najniższy poziom referencji.

- Nas interesowała sprawa poziomu referencyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Od dyrektor Rucińskiej-Kulesz usłyszeliśmy, że szpital w Słupsku będzie miał II stopień referencji - mówi Paweł Lisowski, członek Zarządu Powiatu Słupskiego.

Na koniec dyskusji nad tym tematem uczestnicy spotkania sformułowali stanowisko, które skierowali do Związku Powiatów Polskich. Przekonują w nim, że środki przeznaczone na finansowanie szpitali powiatowych są niewystarczające.

Drugim tematem była aktualna sytuacjia na rynku pracy. Dane statystyczne omówiła Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Ważną częścią spotkania była informacja o realizowanych zadaniach Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku, w tym o aktywizacji zawodowej osób niepełno-sprawnych. Prelegent Dariusz Majorek, dyrektor Oddziału Pomorskiego PFRON, podziękował staroście słupskiemu za rozwój polityki społecznej w powiecie słupskim, w tym za utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach.

Rozmawiano także o sporcie i możliwościach rozwoju samorządowej bazy sportowej oraz ofercie Ludowych Zespołów Sportowych skierowanej do klubów sportowych wsi i małych miast.

Poza tym Grzegorz Basarab, członek zarządu Witkac.pl, przedstawił program do zarządzania konkursami ofert kierowanych do organizacji pozarządowych.

W konwencie uczestniczył także Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Odpowiadał na pytania związane ze współpracą samorządów powiatowych z samorządem wojewódzkim.

Konwent sformułował stanowisko, w którym wnioskuje do ZPP o podjęcie zabiegów dążących do uściślenia zasad wydawania kart zgonu.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.