Samobójstwa. Nie wszyscy są w stanie unieść ciężar życia

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Samobójstwa. Nie wszyscy są w stanie unieść ciężar życia

Krzysztof Ogiolda

Polska jest w europejskiej czołówce, gdy idzie o popełnianie samobójstw. Na swoje życie targa się u nas ponad pięć tysięcy osób rocznie. Średnio każdego dnia piętnaście. Dwanaście z nich to mężczyźni.

Problem dużej liczby samobójstw i prób odebrania sobie życia zauważyli między innymi autorzy raportu o polskiej biedzie sporządzonego w środowisku Szlachetnej Paczki. Według ich ustaleń liczba prób samobójczych w Polsce przekroczyła 11 tysięcy. A to prawdopodobnie tylko wierzchołek lodowej góry. Autorzy raportu wiążą dużą liczbę Polaków gotowych odebrać sobie życie właśnie z problemem ubóstwa. Łatwo o psychiczne załamanie, a w konsekwencji o myślenie o samobójstwie tam, gdzie człowieka lub jego bliskich dotyka poważny kryzys - bankructwo firmy, utrata pracy, nagła ciężka choroba. Nieprzewidziane zdarzenia losowe dotykają Polaków i ich rodziny tym silniej, odbierając im poczucie bezpieczeństwa, że blisko połowa z nas (45 procent) nie ma choćby najmniejszych oszczędności.

Nie różnimy się pod tym względem od innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Na Litwie, gdzie samobójstw w stosunku do liczby ludności jest najwięcej w Europie (28 rocznie na każde 100 tys. ludzi), najczęściej dochodzi do nich w społecznościach wiejskich, wśród ludzi źle wykształconych i starszych, którzy lepiej radzili sobie w rzeczywistości państwowych gospodarstw niż na wolnym rynku.

W Polsce wskaźnik samobójstw jest w stosunku do Litwy niższy o ponad połowę (niespełna 14 na 100), ale to nadal plasuje nas w czołówce Europy. Na drugim biegunie są mieszkańcy Grecji (statystycznie cztery samobójstwa na 100 tysięcy mieszkańców). W naszym kraju niemal co trzecia osoba odbierająca sobie życie mieści się w przedziale wiekowym między 45. a 60. rokiem życia. Ale szczególnie muszą niepokoić dane Komendy Głównej Policji, która odnotowała w 2018 roku prawie 500 zgonów w wyniku śmierci samobójczej dzieci i młodzieży.

Zarówno dane dotyczące dorosłych, jak i dzieci i młodzieży są tym bardziej niepokojące, że liczba samobójstw w Polsce rośnie. W latach 2010-2012 oscylowała ona wokół 4 tysięcy. Nie mówiąc już o latach dawniejszych, o pokoleniu rodziców czy dziadków, którzy życie mieli dużo trudniejsze niż my dzisiaj, a powodów do niepokoju czy lęku też pewnie nie mieli mniej.

Przyczyny, dla których ludzie popełniają samobójstwo są złożone - podkreśla dr Daria Biechowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (suicydologia - dziedzina nauki zajmująca się samobójstwami - przyp. red.).

 • Liczba samobójstw w Polsce rośnie
 • Trzeba też pamiętać, że statystycznie na jedno odebranie sobie życia przypada 4-10 prób
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.